Przejdź do treści

Konferencja „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny” w Pałacu Prezydenckim

Rakieta Bursztyn na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

22 października 2018 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła się organizowana przez Kancelarię Prezydenta RR konferencja „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny”. Wzięli w niej udział m.in. uczniowie i studenci, przedstawiciele nauki oraz biznesu reprezentujący polski sektor kosmiczny. Konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów prezentującą polską myśl techniczną i technologiczną związaną z przemysłem kosmicznym.

Gospodarzem konferencji był Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który zainicjował dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie 5, 10 i 20 lat. Celem jest określenie warunków, które muszą zostać spełnione, żeby polskie firmy stały się liderami w zakresie kluczowych technologii przyszłości (m.in. biotechnologia, gospodarka cyfrowa, energia i środowisko, zaawansowane materiały, przemysł kosmiczny).

Chcemy, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, aby na globalnym rynku kosmicznym Polska działalność stanowiła 3% jego obrotu. Mam nadzieję, ze ten cel zostanie osiągnięty i cieszę się, że jesteście państwo tak ambitni – mówił Andrzej Duda na rozpoczęcie konferencji.

Prezydent przypomniał, że bardzo wiele elementów codziennego życia wzięło swój początek z tego, że były kiedyś potrzebne do realizacji podboju kosmosu. Ponadto zauważył, że misja podbijania kosmosu stawia nowoczesne wymagania, w ramach których powstają produkty trwałe, jak najlżejsze, które mają działać jak najdłużej przy jednoczesnym jak najmniejszym zużyciu energii.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas otwarcia spotkania, że Polska będzie innowacyjna wtedy, gdy weźmie udział w rywalizacji o kosmos. W opinii prezydenta podbój kosmosu wiąże się z rozwojem technologicznym, ambitną pracą nad nowymi technologiami, wynalazkami i materiałami. I chociaż ta rywalizacja jest trudna, to pcha ludzkość do przodu.

Kiedy patrzę na podbój kosmosu przez pryzmat Polski, to myślę, że najważniejsze jest to, żebyśmy brali udział w tym niezwykłym wyścigu, bo podbój kosmosu zawsze oznacza wyścig technologiczny – to jest najbardziej ambitna praca nad najnowocześniejszymi technologiami, wynalazkami, materiałami – nad tym wszystkim, co pcha ludzkość i postęp techniczny do przodu – powiedział Prezydent.

Andrzej Duda wyraził też radość, że oprócz doświadczonych naukowców, na spotkanie przybyło również dużo młodych osób. Cieszy mnie to, że dzisiaj młodzi – już na tym etapie – wchodzą w bardzo ambitne projekty i tworzą oszałamiające rozwiązania, jak choćby łaziki prezentowane dziś przez zespół Spice Gears – mówił. Na koniec Prezydent podziękował także ich opiekunom za zaangażowanie. Dziękuję za tę wielką ambicję, dziękuję też państwu profesorom za ogromne zaangażowanie i za to, że rodzą zapał w sercach młodych – powiedział.

Wystąpienie prezydenta (wideo)

Na spotkaniu była obecna minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która mówiła, że polska branża może pochwalić się osiągnięciami w badaniu kosmosu, że nasza tradycja w zakresie polityki kosmicznej sięga bardzo daleko.

Można powiedzieć, że pierwszą strategię polityki kosmicznej napisał Mikołaj Kopernik 475 lat temu, publikując "De revolutionibus orbium coelestium". 45 lat temu w sondzie Kopernik 500 znalazł się pierwszy polski instrument badawczy, a 40 lat temu pierwszy Polak wziął udział w kosmicznej misji – wyliczyła.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że choć wkład Polaków w eksplorację kosmosu jest duży, to wciąż wiedza o obecności Polski w kosmosie wydaje się niewystarczająca. Według niej w układzie słonecznym znajduje się ponad 80 instrumentów badawczych opracowanych bądź stworzonych w Polsce (głównie w Centrum Badań Kosmicznych PAN - przyp. red.), co oznacza że  niemal na każdej planecie Układu Słonecznego jest zatknięta polska flaga.

Kiedy Polska wstępowała do ESA w 2012 roku, podmiotów gospodarczych mówiących o sobie jako o przedstawicielach sektora kosmicznego było nie więcej niż 60. Dzisiaj jest ich ponad 300.

Minister Emilewicz podkreśliła, że globalny obrót w zakresie sektora kosmicznego szacuje się na ponad 330 milionów dolarów, a odsetek tych wydatków rośnie. Polska chce aktywnie uczestniczyć w transformacji sektora kosmicznego i dlatego została przygotowana strategia polityki kosmicznej, która zakłada, że do 2030 roku polski sektor kosmiczny będzie stanowił 3% światowego obrotu sektora kosmicznego.

W panelu dyskusyjnym, który rozpoczął się po przemówieniu prezydenta, udział wzięli: prof. dr hab. Iwona Stanisławska – dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN, dr hab. Grzegorz Brona – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK), Artur Chmielewski – NASA JPL, prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski – dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Bartosz Kędziora – prezes Astronika Sp. z o.o., oraz Inna Uwarowa – Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Dyskusja była moderowana przez red. Piotra Chęcińskiego.

Konferencja kosmiczna była trzecim spotkaniem z cyklu konferencji „Technologie Przyszłości”, które organizowane są przez Kancelarię Prezydenta RP. Dotychczas odbyły się spotkania dedykowane biotechnologii i elektromobilności: 19 października 2017 roku – „Technologie Przyszłości. Biotechnologia” oraz 17 stycznia 2018 roku – „Technologie Przyszłości. Elektromobilność”.

Konferencje „Technologie Przyszłości” są poświęcone wyzwaniom stojącym przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w najbliższych dwóch dekadach.

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Prezydent.pl

Reklama