Przejdź do treści

Koniunkcja Księżyca z Marsem

W nocy z poniedziałku na wtorek, dokładnie z 29 lutego na 1 marca, będzie można obserwować w Polsce kolejną już w tym roku ciekawą bliską koniunkcję dwóch ciał niebieskich, tym razem Księżyca z Marsem.

W poniedziałek wieczorem niestety nie zobaczymy fazy maksymalnego zbliżenia, ponieważ nastąpi ono 29 lutego o godz. 20:54, a nasz naturalny satelita będzie wtedy jeszcze w naszym kraju niewidoczny. Najdogodniejsze warunki do obserwacji nadejdą o godzinie 02:00 UTC w Polsce.

Dokładnie wtedy nad wschodnio-południowy horyzont wzejdzie Księżyc oraz Mars. Srebrny Glob tym razem będzie świecił w fazie około 59%, natomiast jego towarzysz Mars będzie znajdował się tuż obok niego w odległości ponad 3 stopni kątowych, świecąc jasnością około 0,28 mag. Cała urocza koniunkcja będzie się najlepiej prezentować około godziny 03:00 nad ranem, ponieważ właśnie wtedy Księżyc wraz z Marsem, będą znajdować się kilkanaście stopni nad wschodnio-południowym horyzontem, co będzie ułatwiało lokalizację tych obiektów. Około godziny 04:00 nad ranem, oba ciała będzie dzielić już odległość około 5 stopni kątowych i z każdą minutą ten dystans będzie systematycznie wzrastał. Całą koniunkcję polecamy Państwu obserwować także w godzin porannych, ponieważ na wytrwałych będzie czekać mała niespodzianka!

Mianowicie właśnie blisko godzin wschodu Słońca, na niebie jeszcze na deser będziecie Państwo mogli ujrzeć oprócz Księżyca i Marsa jasnego Saturna, który razem ze Srebrnym Globem i Marsem będą tworzyć rozległy trójkąt. Dokładnie o godz. 05:30 UTC, Saturn będzie znajdował się na wysokości około 17 stopni nad południowym horyzontem, świecąc jasnością w okolicach 1,27 mag. Ze względu na panującą jeszcze niską mroźną temperaturę, zalecamy wszystkim miłośnikom nocnego nieba, by zabrali ze sobą coś ciepłego, i oby tylko pogoda nam dopisała !

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Koniunkcja Księżyca z Marsem. Źródło: stellarium.org

Reklama