Przejdź do treści

Koniunkcja Księżyca z Marsem

W najbliższą noc z poniedziałku na wtorek pierwszego wiosennego miesiąca będziemy mieli kolejną świetną okazję podziwiania przeuroczej koniunkcji dwóch ciał niebieskich, tym razem Księżyca oraz jasnego Marsa.

W poniedziałek 28 marca o godz. 22:11 UTC, dojdzie do bardzo ciekawego spotkania Księżyca z Marsem w separacji ponad czterech stopni. Niestety o tej porze w Polsce nie zobaczymy jeszcze Srebrnego Globu, ani Czerwonej Planety, ponieważ wzejdą one dopiero w okolicach północy. Dlatego też zachęcamy wszystkich miłośników nocnego nieba, by rozpocząć swoje przygotowania do obserwacji właśnie w godzinach drugiej połowy nocy. Cała koniunkcja będzie już dość dobrze widoczna w okolicach godziny 02:00 UTC. Księżyc będzie świecił wtedy w fazie 75%, natomiast problemów z lokalizacją Marsa nie powinniście Państwo napotkać, ponieważ będzie on świecił również dość mocno z jasnością -0,43 mag. Po godzinie 03:00 UTC nad ranem w Polsce, cała koniunkcja przesunie się nad południowy horyzont.

Dla zuchwałych i odpornych na marcową aurę polecamy również pozostanie do godziny 04:00 UTC, ponieważ właśnie wtedy, powinien już dość dobrze prezentować się ciekawie zapowiadający się, jasny Saturn, świecąc jasnością około 1,16 mag i tworząc jednocześnie niewielki trójkąt ze Srebrnym Globem oraz z Czerwoną Planetą, czyli z Marsem. Zwracamy uwagę na to, że jest to jeszcze marzec i temperatury panujące w marcowe pogodne noce są jeszcze na tyle zbyt niskie, że przy wychodzeniu na zewnątrz lepiej zabrać ze sobą coś ciepłego.

Wszystkim miłośnikom nocnego nieba życzymy obfitych wrażeń i mile spędzonego wspólnie wolnego czasu.

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji: Koniunkcja Księżyca z Marsem. Źródło: stellarium.org

Reklama