Przejdź do treści

Nietypowa koniunkcja Księżyca z Marsem

Koniunkcja Marsa i Księżyca 21 maja 2016 r.
Już w najbliższą sobotę (21 maja) czekać nas będzie dość wyjątkowa koniunkcja Księżyca z Czerwoną Planetą. Jedyna taka w tym roku, bowiem zbiegnie się z opozycją Marsa. Zachęcamy do spojrzenia w niebo w sobotni wieczór.

W piątek Srebrny Glob wzejdzie około godziny 21:00 CEST, świecąc w fazie całkowitej (prawie 100%). Będzie wtedy najjaśniejszym obiektem na naszym nocnym nieboskłonie. Wraz z nim wzejdzie bardzo jasny Mars (-2,05 mag), który będzie znajdował się wtedy kilka godzin przed maksymalną opozycją do Słońca. Koniunkcja właśnie tych dwóch ciał niebieskich jest dlatego wyjątkowa, ponieważ towarzyszyć jej będzie opozycja jasnego Marsa .

Średnio na opozycję Marsa musimy czekać około 780 dni. Dzięki tej okazji astronomowie i amatorzy nocnego nieba będą mieli w tym dniu znakomitą szansę wykonania licznych zdjęć Czerwonej Planety, a także pomiarów dla celów naukowych i dla lepszego poznania samego Marsa. Cała koniunkcja będzie się znakomicie prezentować przez cały wieczór i noc. Dodatkową atrakcję zapewni jasny Saturn (0,06 mag), święcący kilka stopni na zachód od Marsa.

Zachęcamy, by tej nocy wyjść na zewnątrz i gołym okiem lub przy pomocy lornetki rozpocząć podziwianie tej wyjątkowej koniunkcji. Wszystkim obserwatorom życzymy bezchmurnego nieba!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Koniunkcja Księżyca z Marsem. Źródło: stellarium.org

Reklama