Przejdź do treści

Konkurs CloudFerro na najbardziej klimatyczne zdjęcia satelitarne Ziemi

„Seize the beauty of our planet” - konkurs

W październiku 2021 r. ruszyła druga edycja organizowanego przez polską firmę CloudFerro międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our planet”, którego tematyka w tym roku skupia się na zmianach w środowisku naturalnym, ich negatywnych efektach dla naszej planety oraz potrzebie przeciwdziałania im. W konkursie może wziąć udział każda osoba. Dostęp do danych satelitarnych jest darmowy i możliwy z każdego komputera.

Satelity okołoziemskie nieustannie krążą nad naszymi głowami i dzięki zdjęciom satelitarnym dostarczają różnego rodzaju danych o naszej planecie. Nie każdy wie, że dostęp do nich jest darmowy i możliwy z każdego komputera podłączonego do sieci poprzez europejskie platformy CREODIAS i WEkEO oraz niemiecką CODE-DE, które zbudowała i obsługuje polska firma CloudFerro.

Zjawiska pogodowe i zmiany klimatyczne, które coraz częściej obserwujemy, wzywają nas do coraz większej dbałości o ekosystem naszej planety. Pożary, huragany, powodzie i susze są bezpośrednimi konsekwencjami globalnego ocieplenia, spowodowanego zachwianiem naturalnej równowagi. Organizując międzynarodowy konkurs na satelitarną fotografię Ziemi, firma CloudFerro chce ukazać, jak alarmująca sytuacja klimatyczna jednoczy mieszkańców planety i motywuje różne nacje do proekologicznego działania. Dlatego też hasło tegorocznej edycji brzmi: „Together for Green Earth!” (pol. „Razem dla zielonej Ziemi!”)

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać satelitarne zdjęcie naszej planety, wygenerowane na jednej z platform dostarczonych i obsługiwanych przez CloudFerro – CREODIAS, WEkEO lub CODE-DE, na które każdego dnia trafia 25 terabajtów danych z europejskich satelitów programu obserwacji Ziemi Copernicus (co można porównać do ponad 12 tys. godzin filmu HD czy 7,5 miliona zdjęć zrobionych aparatem o rozdzielczości 12 megapikseli). Obrazy konkursowe powinny przedstawiać zmiany środowiska naturalnego, uchwycone przez satelity w ostatnich latach.

Zdjęcia należy pozyskać za pomocą odpowiednich narzędzi i oprogramowania dostępnych na platformach CREDODIAS, CODE-DE i WEkEO. Dla mniej zaawansowanych uczestników konkursu organizatorzy przygotowali krótki instruktaż wideo „Jak pobierać dane EO za pomocą EO Finder w CREODIAS i wizualizować je w QGIS”. Niezależnie od doświadczenia w korzystaniu z danych satelitarnych, przygotowanie zdjęcia na konkurs nie powinno zająć uczestnikom więcej niż godzinę. Ważne jednak, by propozycje konkursowe spełniały wymagania techniczne określone przez organizatorów, czyli: rozdzielczość minimum 250 dpi, 4200x3000 px, format JPG lub TIF.

O wynikach konkursu zadecydują internauci oraz jury składające się  z przedstawicieli CloudFerro, EUMETSAT, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR. 13 zwycięskich zdjęć zostanie opublikowanych w wyjątkowym kalendarzu na 2022 rok, gdzie każde zobrazowanie będzie dedykowane dla innego miesiąca. Pierwsze 3 miejsca organizatorzy dodatkowo nagrodzą atrakcyjnymi ekologicznymi gadżetami elektronicznymi.

Zeszłoroczną edycję konkursu wygrała osoba z Polski. Trzymamy kciuki, aby w tym roku nagroda również trafiła do naszych rodaków. Przygotowanie zgłoszenia konkursowego, niezależnie od umiejętności, powinno zająć nie więcej niż godzinę.

Zgłoszenia należy przesyłać do 31 października 2021 r. poprzez formularz na stronie konkursu.

Źródło: CloudFerro, PlanetPartners

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama