Przejdź do treści

Konkurs Cosmic Challenge: Pathfinder dla szkół średnich

Niebo nad Obserwatorium Pic du Midi we Francji

Konkurs „Cosmic Challenge: Pathfinder” wystartuje 1 grudnia 2021 r. Skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którzy interesują się badaniami Marsa. W jego realizacji pomaga Obserwatorium Pic du Midi z Francji. Konkursy z serii „Cosmic Challenge” organizowane są przez Fundację SpaceShip. Urania jest patronem konkursu. Konkurs kończy się 15 stycznia 2022 r.

Konkursy z serii „Cosmic Challenge” organizowane są przez Fundację SpaceShip od 2019 r. Pierwotnie występowały pod jedną nazwą „Cosmic Challenge”. Od 2021 r., czyli od trzeciej edycji, konkurs doczekał się trzech różnych części pod wspólną nazwą, które różnią się przymiotnikiem, w zależności od grupy wiekowej, do której jest skierowana dana część. Dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych jest „Curiosity”, dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Pathfinder” oraz dla studentów „Voyager”. 

Konkursy są integralną częścią programu edukacyjnego skierowanego do dzieci i młodzieży, który ma na celu rozwój edukacji interdyscyplinarnej oraz zachęcenie do rozwijania kosmicznych zainteresowań. W maju 2021 r. w Instytucie Informatyki UMCS w Lublinie odbył się II finał konkursu „Cosmic Challenge” skierowanego do młodzieży szkół średnich. Aktualnie trwa konkurs III edycji „Cosmic Challenge: Voyager”, który kończy się 28 listopada br.

Edycja konkursu „Cosmic Challenge: Pathfinder” skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski i realizowana jest we współpracy z Obserwatorium Pic du Midi z Francji. W ramach I etapu konkursu jego uczestnicy muszą  przygotować pracę pisemną nt. „Jak w przeszłości mogło powstać i ewoluować życie na Marsie?” Prace należy przesyłać w okresie od 1 grudnia 2021 r. do 15 stycznia 2022 r.

Nagrodą w konkursie będzie wyjazd dla trójki zwycięzców do Obserwatorium Pic du Midi, które znajduje się we francuskich Pirenejach na wysokości prawie 3 tys. metrów n.p.m.

Opiekunem Merytorycznym tej edycji konkursu jest dr Natalia Zalewska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Program został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ambasady Francji w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,  Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Astroniki, SatRevolution S.A., Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego, MARS Society Polska, European Space Foundation oraz patronatem medialnym Uranii  Postępów Astronomii, Astronomia24, Kosmonauta.net, Space24, AstroNET i Radia Lublin. Instytucją Wspierającą program jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Głównymi celami Konkursu są:

  1. Promocja edukacji w zakresie STEM.
  2. Integracja wiedzy nt. Kosmosu z przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi.
  3. Rozwój kreatywności i innowacyjności wśród dzieci i młodzieży.
  4. Promocja praktycznego wykorzystania wiedzy integrującej różne obszary/przedmioty.
  5. Rozwijanie umiejętności rozwiązywania złożonych problemów.


Informacje niezbędne do wzięcia udziału w konkursie, w tym zasady konkursu i kryteria oceny prac konkursowych znajdują się w Regulaminie programu „Cosmic Challenge: Pathfinder”.

Projekt Narodowego Instytutu Wolności

Konkurs  „Cosmic Challenge: Pathfinder” jest elementem projektu „Tarcza Sobieskiego”. Projekt sfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Źródło: Fundacja SpaceShip

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama