Przejdź do treści

Konkurs na nazwę nibyksiężyca Ziemi

Name a Quasi Moon!

Trwa nowy konkurs na nazwanie ciała niebieskiego. Tym razem Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) oraz podcast naukowy Radiolab zachęcają do wyboru nazwy dla jednego z nibyksiężyców (quasi-księżyców, kwaziksiężyców) Ziemi. Tytuł konkursu to "Name a Quasi-Moon!".

Wcześniej w tym roku Latif Nasser, współprowadzący podcast Radiolab, zwrócił się do Międzynarodowej Unii Astronomicznej o nazwanie nibyksiężyca Wenus, gdy znalazł literówkę na mapie Układu Słonecznego. Obiekt nazwano Zoozve, a sprawa została udokumentowana w ramach podcastu, popularyzując temat tego rodzaju obiektów. WNYC Studios, wydawca Radiolab, oraz IAU postanowiły wspólnie zorganizować globalny konkurs na nazwanie jednego z nibyksiężyców Ziemi.

Nibyksiężyce planety to planetoidy krążące wokół Słońca, których orbity przebiegają tak, że ich trajektoria jest podobna do trajektorii planety. Z perspektywy obserwatora stojącego na powierzchni planety wydaje się jakby planetoida znajdował się na orbicie wokół planety. Gdy taki nibyksiężyc (quasi-księżyc) znajduje się blisko Ziemi, może wydawać się, że mamy nowy księżyc, pomimo iż obiekt nie jest grawitacyjnie związany z Ziemią.

W ramach konkursu „Name a Quasi Moon!” każdy mieszkaniec Ziemi ma możliwość zgłoszenia propozycji nazwy (wraz z krótkim uzasadnieniem). Można tego dokonać poprzez formularz na stronie internetowej. Termin zgłoszeń trwa od 1 czerwca do 30 września 2024 r. W październiku zostanie wybranych 10 nazw, które będą ogłoszone w listopadzie i nastąpi głosowanie internetowe. Zwycięska nazwa stanie się oficjalną dla tego obiektu i będzie ogłoszona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w styczniu 2025 roku w Bulletin of the IAU Working Group for Small Body Nomenclature (WGSBN).

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: IAU

 

Reklama