Przejdź do treści

Konkurs robotyczny ERC 2020 wygrywa niemiecki zespół ERIG e.V

img

Szóstą edycję międzynarodowych zawodów robotycznych ERC Space and Robotics Event wygrał niemiecki zespół ERIG e.V z Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku. Na drugim miejscu podium znalazła się czeska drużyna RoverOva z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie. Trzecie miejsce ex equo zajęły: DJS Antariksh z Indii oraz Robocol z Kolumbii. Wyjątkowe w tym roku zawody odbywały się w Kielcach w formule hybrydowej.

Zakończyła się szósta edycja konkursu robotów marsjańskich ERC Space and Robotics Event. W tym roku zawody organizowane były w hybrydowej formule. Uczestnicy łącząc się ze swoich krajów, zdalnie sterowali robotem polskiej firmy Leo Rover poruszającym się po największym sztucznym torze marsjańskim na świecie, usypanym w Kielcach, na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. 26 drużyn z 14 krajów świata wzięło udział w dwóch konkurencjach terenowych odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa i konkurencji prezentacyjnej, w której należało zaprezentować jury swoje rozwiązania.

img
Robot LEO podczas konkurencji na sztucznym torze marsjańskim. Źródło: 

Imprezie ERC Space and Robotics Event oprócz konkursu łazików towarzyszyła branżowa konferencja z udziałem ekspertów branży kosmicznej z całego świata. Na terenie kieleckiej Politechniki Świętokrzyskiej jak w poprzednim roku zorganizowano też strefę pokazów dla szerokiej publiczność. Całość wydarzenia była transmitowana na żywo w mediach społecznościowych. Studio Pyramid Games z Lublina zorganizowało też e-sportowy turniej ERC Rover Mechanic Challenge, w którym uczestnicy mogli sprawdzić się w wirtualnym naprawianiu łazików marsjańskich.

Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zespoły nie wzięły udziału w konkursie na miejscu. Mimo tego w tych trudnych warunkach udało się przeprowadzić jedyny w tym roku na świecie konkurs robotyczny tego typu i tej międzynarodowej skali.

Wszystkie przyznane nagrody:

KATEGORIA ZWYCIĘZCA PAŃSTWO
I miejsce ERC 2020 ERIG e.V. Niemcy
II miejsce ERC 2020 RoverOva Czechy
III miejsce ERC 2020 (ex aequo) DJS Antariksh Indie
  Robocol Kolumbia
Nagroda Best Design Award: Best Design AGH Space Systems Polska
Nagroda Best Design Award: Best Docs STAR Dresden e.V Niemcy
Nagroda Best Design Award: Best Science Design ERIG e.V Niemcy
Wyróżnienie Best Autonomy Navigation RoverOva Czechy
Wyróżnienie Best Scientists METU Rover Turcja
Wyróżnienie Best Science Planning DJS Antariksh Indie
Wyróżnienie Best Planetary Map Robocol Kolumbia
Wyróżnienie Best Analysis RoverOva Czechy
Wyróżnienie Best Dexterity RoboClyde Wielka Brytania
Wyróżnienie Best Presentation AGH Space Systems Polska
Nagroda specjalna Mathworks SKA Robotics Polska

Współorganizatorami ERC 2020 byli Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Politechnika Świętokrzyska, Województwo Świętokrzyskie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dofinansowało projekt z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Rozwoju, Minister Spraw Zagranicznych, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Ogólnopolska Sieć Naukowo-Badawcza PIONIER. Kielce pełniły rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

Partnerem medialnym wydarzenia było czasopismo i portal Urania – Postępy Astronomii.

 

Na podstawie: ERC

Opracował: Rafał Grabiański

 

 

Na zdjęciu tytułowym: Sztuczne pole marsjańskie MarsYard na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej. Źródło: Rafał Grabiański/Tomasz Majerowicz.

 

 

 

Reklama