Przejdź do treści

Kosmiczne firmy opracują napęd dla satelitów zasilany wodą

Ilustracja: Thales Alenia

Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), oraz włoski startup MIPRONS podpisały umowę na opracowanie wysoce innowacyjnego systemu napędowego dla satelitów, wykorzystującego wodę jako paliwo. Innowacyjna inicjatywa ma służyć zrównoważonemu i ekologicznemu wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej.

W oparciu o zastrzeżoną technologię MIPRONS, której włoski patent został rozszerzony na 49 innych krajów, zminiaturyzowany pędnik o dużej sile ciągu będzie wykorzystywał bardzo ekologiczny, ekonomiczny materiał pędny – wodę. Proces elektrolizy rozkłada wodę na wodór i tlen, które są wprowadzane do komory spalania. Ładując tylko wodę, system pozwoli na szybsze wykonywanie manewrów, takich jak podnoszenie się na orbitę, deorbitacja i unikanie kolizji. System jest kompaktowy i skalowalny, dzięki czemu może być stosowany na satelitach różnych rozmiarów, od małych do dużych.

Potężny i wysokowydajny pędnik zaprojektowany dla satelitów Thales Alenia Space będzie charakteryzował się zmniejszoną wagą i objętością. Thales Alenia Space będzie rozwijał projekt pędnika, aby osiągnąć niezawodne, wysokowydajne rozwiązanie napędowe dla małych i średnich satelitów. Oddział firmy we Włoszech będzie wspierać testy środowiskowe modelu inżynieryjnego.

– Cieszymy się, że łączymy siły z firmą MIPRONS, która zdobywa coraz większe międzynarodowe uznanie. Nasza współpraca może odmienić oblicze misji kosmicznych – komentuje Massimo Claudio Comparini, dyrektor generalny Thales Alenia Space we Włoszech. – Zawarta umowa potwierdza strategię Thales Alenia Space, której celem jest odgrywanie kluczowej roli w nowych inicjatywach kosmicznych. Współpracujemy z nowymi startupami specjalizującymi się w działaniach w ekosystemie kosmicznym, aby wytworzyć efekt synergii w całej branży. Zawsze chętnie podejmujemy nowe wyzwania, które podkreślają rosnące strategiczne znaczenie sektora kosmicznego.

Firma MIPRONS została założona przez Angelo Minottiego w odpowiedzi na potrzebę przyspieszenia pozycjonowania orbitalnego satelitów i szybszej reakcji w przypadku zagrożenia kolizją.

Bazując na ponad 40-letnim doświadczeniu i wyjątkowej kombinacji umiejętności, kompetencji i kultury, Thales Alenia Space dostarcza opłacalne rozwiązania z zakresu telekomunikacji, nawigacji, obserwacji Ziemi, zarządzania środowiskiem, badań, nauki i infrastruktury orbitalnej. Zarówno rządy, jak i prywatni przedstawiciele przemysłu polegają na Thales Alenia Space w zakresie opracowywania systemów satelitarnych, które zapewniają połączenie i pozycjonowanie w dowolnym miejscu i czasie, obserwują naszą planetę, ulepszają zarządzanie jej zasobami, a także eksplorują nasz Układ Słoneczny i przestrzeń poza nim. Thales Alenia Space postrzega Kosmos jako nowy horyzont, który pomoże uzyskać lepsze i bardziej zrównoważone życie na Ziemi. Jako spółka joint venture firm Thales i Leonardo Thales Alenia Space współpracuje również z Telespazio, tworząc Space Alliance oferujący pełen zakres rozwiązań dla sektora kosmicznego. Firma zatrudnia około 7,7 tys. pracowników w 10 krajach w 17 lokalizacjach w Europie (w tym w Polsce) i 1 w USA.

 

Czytaj więcej:


Źródło: Thales Alenia

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Ilustracja: Thales Alenia

Reklama