Przejdź do treści

Kosmiczny październik ze Space Tech Kids

Space Tech Kids

Space Tech Kids to najnowsza inicjatywa Stowarzyszenia WroSpace, skierowana do dzieci i młodzieży z całej Polski w wieku od 5 do 20 lat. Jest to cykl ponad 40 unikalnych zajęć z zakresu technologii kosmicznych, astronomii oraz szeroko pojętych nowych technologii. Space Tech Kids startuje 2 października i potrwa do końca miesiąca. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Stowarzyszenia WroSpace od 2018 roku zrealizowało w Polsce szereg wydarzeń edukacyjnych i popularyzacyjnych w obszarze technologii kosmicznych, fizyki, inżynierii, astronomii oraz zrównoważonego rozwoju. Najbardziej znani są w dwóch popularnonaukowych imprez edukacyjnych, czyli World Space Week Wrocław oraz Yuri's Night Wrocław. Teraz mają szansę dodać do swoich sztandarowych wydarzeń nowy cykl edukacyjny nazwany Space Tech Kids.

Najnowsza inicjatywa Stowarzyszenia WroSpace to cykl zajęć dla dzieci i młodzieży z całej Polski, w wieku od 5 do 20 lat., w zakresie technologii kosmicznych, astronomii oraz szeroko pojętych nowych technologii. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Przygotowano bogatą ofertę warsztatów i spotkań zarówno stacjonarnych, jak i zdalnych. Dzięki współpracy z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych, zajęcia odbędą się w wyjątkowym miejscu – Centrum Na Przedmieściu we Wrocławiu.

Doświadczeni edukatorzy z WroSpace, wspierani przez młodzież z Klubu Astronomicznego Almukantarat i przyjaciół, przeprowadzą przez cały październik ponad 40 unikalnych zajęć. Pośród bogatej oferty znaleźć można zajęcia m.in.: z konstruowania, programowania, robotyki, lutowania i budowania układów elektronicznych, manualne, kreatywne, warsztaty fizyczne i wiele innych. Wszystkie zajęcia będą odbywały się w duchu STEM, część w formie IBL (nauczanie przez odkrywanie), a cześć metodą projektową. Niemal z każdych zajęć uczestnicy wyjdą ze stworzonym przez siebie projektem, który otrzymają na własność! Nie zabraknie także obserwacji astronomicznych na tarasie Centrum.

Wielkim finałem wydarzenia będzie wieczorny start balonu stratosferycznego, który wyniesie zbudowane przez dzieci i młodzież urządzenia: nawigacyjne oraz SSTV. Wszyscy uczestnicy będą odbierali, na swoich telefonach komórkowych, zakodowane obrazki, które drogą radiową będą wysyłane z kapsuły balonu.

Organizatorka Space Kids Tech, kosmiczna nauczycielka Anna Bukiewicz-Szul z Wrocławia i członek Zarządu Stowarzyszenia WroSpace opowiada o najnowszym projekcie Stowarzyszenia:

- Space Tech Kids jest naszym nowym projektem, choć uszytym na miarę sprawdzonej i uwielbianej formuły, maratonu warsztatów kosmiczno-astronomicznych, które zawsze towarzyszyły stacjonarnym edycjom World Space Week Wrocław. W tym roku postanowiliśmy oddzielić konferencję od części dla dzieci, do starej formuły powrócimy gdy będzie już można na powrót organizować eventy stacjonarnie. To właśnie połączenie oferty dla dzieci, młodzieży, dorosłych, naukowców czy przedsiębiorców stanowiło sukces popularności World Space Week Wrocław. Klimat, jaki temu towarzyszył był niezwykły i bardzo za nim tęsknimy. Nasi najmłodsi uczestnicy zyskają jednak na tej chwilowej separacji, bowiem zamiast jednodniowego maratonu 70 warsztatów, do dyspozycji będą mieli cały miesiąc atrakcyjnych zajęć, w dogodnych terminach.Space Tech Kids jest elementem dużego projektu pod hasłem „Technologie przyszłością naszej planety”, który realizujemy w tym roku dzięki dotacji z NIW-CRSO w programie NOWE FIO.
Dzieci i młodzież nie mają wystarczająco dużego lub nie mają w ogóle dostępu do obcowania z szeroko pojętą inżynierią w działaniu, nie mają gdzie zdobyć umiejętności technicznych.

Oferta warsztatów jest zbudowana tak, aby częściowo móc załatać dziurę w programie polskiego szkolnictwa. Z jakiegoś powodu zniknęły zajęcia z praktycznego użycia  narzędzi do majsterkowania, lutowania, tworzenia własnych konstrukcji. Ze wspomnianym lutowaniem problem mają nawet absolwenci polskich uczelni technicznych na kierunkach elektronicznych. Trafiają do nas i okazuje się, że lutownicę mieli w ręku raz w życiu, na jednych zajęciach.

Dzięki temu, że nasz zespół jest bardzo zróżnicowany, mogliśmy stworzyć bogatą ofertę zajęć stacjonarnych, które prowadzimy sami. Są to m.in. zajęcia konstruktorskie, elektroniczne, z druku 3D, programowanie, kreatywne, a także astronomiczne czy fizyczne. Aby zapewnić dostęp do zajęć dzieciom spoza Wrocławia, pracujemy także nad równie bogatą ofertą zajęć zdalnych. Tym razem będziemy wspierani przez wielu przyjaciół, m.in. Klub Almukantarat.

Anna Bukiewicz-Szulc

Grafika: Anna Bukiewicz-Szul, Stowarzyszenie WroSpace

Aby wziąć udział w zajęciach, należy pobrać elektroniczny bilet (zarejestrować się), zaakceptować regulamin, a także przynieść wypełnione przez rodzica/opiekuna prawnego wymagane zgody – zob. "regulamin i zgody". Uczestnicy zajęć zdalnych wypełnione załączniki powinni wysłać na adres: kontakt@wrospace.pl.

Opis każdego z warsztatów można znaleźć poniżej na grafice, w odpowiedniej sekcji na stronie wydarzenia oraz na stronach poszczególnych darmowych biletów, które dostępne są w systemie evenea.pl.

Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWE FIO.

Harmonogram Space Tech Kids - zajęcia stacjonarne

Grafika: Harmonogram Space Tech Kids - zajęcia stacjonarne

 

 

Ponieważ każda rakieta potrzebuje paliwa, a organizatorzy potrzebują wsparcia, to można im pomóc. Jak to zrobić?

Finansowo: Pomóż im w realizacji celów statutowych, a także poszerzeniu oferty. Podaruj im wsparcie finansowe (pomóż nam w zakupie "paliwa rakietowego" do dalszych działań) i przekaż im darowiznę

Wolontariacko: Dołącz do ich zespołu i współtwórz z nimi bezpłatną, ogólnie dostępną edukację pozaformalną w Polsce. Pomóż im w organizacji ogólnopolskich wydarzeń popularyzacyjnych.

Współpraca instytucjonalna: Połącz z nimi siły i wspólnie z Twoją organizacją, firmą czy grupą stwórz najlepszą jakościowo ofertę edukacyjną i popularyzacyjną w Polsce, realizuj nowatorskie projekty i wspólnie poszerzaj horyzonty!

Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się ze Stowarzyszeniem WroSpace

Źródło: Stowarzyszenie WroSpace, CBK PAN

Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama