Przejdź do treści

Kosmiczny Teleskop Hubble'a sfotografował Marsa i Saturna

Saturn sfotografowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a 6 czerwca 2018 roku

Wykorzystując okres opozycji dwóch planet (Marsa i Saturna), naukowcy użyli Kosmicznego Teleskopu Hubble'a do wykonania nowych fotografii tych obiektów.

Opozycja Marsa nastąpi jutro (27 lipca 2018 roku), natomiast Saturn był w opozycji miesiąc temu (27 czerwca 2018 roku). Jako że wtedy planeta znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, to dogodny okres do jej obserwacji. Na dodatek obiekt jest wtedy w punkcie swojej orbity bliskim naszej planety.

Na stronie internetowej Kosmicznego Teleskopu Hubble'a pojawiły się dzisiaj nowe zdjęcie obu planet wykonane w ostatnich tygodniach. Fotografia Marsa jest z 18 lipca, a Saturna z 6 czerwca.

Zdjęcie Marsa wykonane 18 lipca 2018 roku przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Wskazano różne struktury na powierzchni planety. Na zdjęciu widoczne są także dwa księżyce planety. Źródło: NASA, ESA, STScI

W przypadku Czerwonej Planety wyraźnie widać, że burza pyłowa zmniejszyła przezroczystość atmosfery, co utrudnia dostrzeżenie różnych struktur. W zasadzie łatwo można rozróżnić jedynie białe czapy polarne i kilka innych największych struktur. Na fotografii można też dostrzec dwa księżyce Marsa (Fobos i Deimos).

Saturn sfotografowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a 6 czerwca 2018 roku. Zaznaczono dodatkowo sześć widocznych księżyców. Źródło: NASA, ESA, A. Simon (GSFC), OPAL Team, J. DePasquale (STScI)

Z kolei Saturn prezentuje się bardzo okazale, z pięknym widokiem na pierścienie, które obecnie są ustawione prawie pod maksymalnym kątem w stosunku do Ziemi, dzięki czemu ładnie widać ich strukturę. Na zdjęciu w szerszej perspektywie zmieściło się także sześć księżyców Saturna (Dione, Enceladus, Tetyda, Janus, Epimeteusz, Mimas).

Więcej informacji:

 

Źródło: NASA/ESA

Reklama