Przejdź do treści

„Kosmos wokół nas” w trzech warszawskich szkołach

Plakat wydarzenia

Już niedługo dzieci z trzech warszawskich szkół będą miały niecodzienną okazję przyjrzenia się bliższym i dalszym zakątkom Wszechświata. W ramach projektu „Kosmos wokół nas” Fundacja Edukacji Astronomicznej i Centrum Badań Kosmicznych PAN przygotowały ciekawy program, który ma służyć oswajaniu kosmosu, czyli promocji astronomii i wiedzy o badaniach kosmicznych.

Na początku kwietnia Fundacja Edukacji Astronomicznej i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego „Kosmos wokół nas”. W tej chwili kończy się faza przygotowawcza projektu: zostały wybrane szkoły, dopracowano także program wydarzeń. Projekt „Kosmos wokół nas” edycji 2015 to trzy różne pikniki naukowe, których odbiorcami będą dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów, ale także ich rodzice i opiekunowie.

Pikniki będą mieć formę spotkań z nauką w luźnej atmosferze poznawania poprzez zabawę, interakcję i eksperymenty. Pierwsze wydarzenie odbędzie się 30 maja w Zespole Szkół nr 43 przy ul. Kobiałki 49 w dzielnicy Białołęka. Następne pikniki zorganizowane zostaną 13 czerwca w Wawrze, w Zespole Szkół nr 111 przy ul. Poezji 5 oraz 4 września na Woli, w Gimnazjum nr 48 przy ul. Deotymy 25/33.

Co w programie?

Drogowskazy na niebie to cykl pokazów astronomicznych w mobilnym planetarium, dostosowanych do wieku odbiorców. Podczas pokazów młodzież odbędzie wycieczkę po nocnym niebie poznając obiekty, które widać po zachodzie Słońca: Księżyc, planety Układu Słonecznego, gwiazdy, mgławice, pozostałości po supernowych, etc. Zajęcia nauczą m.in. rozpoznawania obiektów na sferze niebieskiej, pokażą astronomiczne i geofizyczne konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi, a także etapy ewolucji gwiazd.

Warsztaty kraterowania to pokaz przedstawiający problematykę zderzeń w Układzie Słonecznym. Zajęcia skierowane są do młodszych uczestników. Dzieci dowiedzą się m.in. jak i dlaczego na Ziemi powstają kratery. Wraz z prowadzącą będą także własnoręcznie je tworzyć korzystając z różnych, w pełni bezpiecznych materiałów i identyfikować poszczególne elementy: misowate zagłębienie, podwyższone brzegi krateru, itp.

Warsztaty kometarne, czyli pokaz tworzenia jądra kometarnego. Na oczach uczestników wyczarujemy ciało, które wygląda i zachowuje się jak prawdziwa kometa! Uczestnicy pokazu dowiedzą się w jaki sposób narodziły się te obiekty i skąd do nas przybywają, poznają ich budowę i zobaczą jak powstaje przepiękny warkocz kometarny. Warsztaty te pozwolą dzieciom brać aktywny udział na każdym etapie zabawy.

Laboratorium Słońca pozwoli bliżej poznać sekretne życie naszej dziennej gwiazdy. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jakie procesy zachodzą w jej wnętrzu i w jaki sposób wpływa ona na życie na Ziemi. Młodzież będzie także wykonywać proste eksperymenty z soczewkami i pozna zasadę działania teleskopu. Pod opieką instruktorów prowadzone będą także bezpieczne obserwacje Słońca różnymi typami instrumentów.

Bardzo interesująco zapowiadają się także pozostałe atrakcje przygotowane przez Fundację oraz jej partnerów. Studenci z Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego PW przygotują warsztaty rakietowe. Uczestnicy pikniku będą mogli tworzyć własne modele rakiet, a następnie uczestniczyć w ich startach. Natomiast inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN poprowadzą warsztaty z budowania i programowania robotów z klocków Lego Mindstorm. Ważną częścią tych zajęć jest nauka komunikacji, pracy zespołowej i sposobów rozwiązywania problemów. Z kolei entuzjaści astronomii będą mogli zobaczyć bliski i daleki Wszechświat podczas multimedialnych warsztatów komputerowych przygotowanych przez Fundację. Dowiedzą się także jakie są szanse na komunikację z pozaziemskimi cywilizacjami i na loty międzygwiezdne.

Mamy nadzieję, że pikniki naukowe poszerzą wiedzę uczestników na temat astronomii i badań kosmosu, a także zainspirują do rozwijania własnych zainteresowań. Wierzymy, iż uda się nam pokazać, że kosmos wcale nie jest tak daleko, jak to się wielu wydaje.Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

 

Na zdjęciu: Plakat wydarzenia

Reklama