Przejdź do treści

Księżyc Dione ujawnia swoją przeszłość

Księżyc Dione ujawnia swoją przeszłość poprzez kontrasty, które odkryła sonda NASA Cassini. Widoczna jest tu między innymi mieszanina tektoniki - jasne, liniowe elementy oraz krateracja, rozłożona na całej powierzchni.

Tektoniczne cechy opowiadają historię jak, Dione (698 mil lub 1.123 kilometrów) została ogrzewana i schładzana od momentu powstania, a naukowcy korzystają z tych wskazówek, aby poskładać przeszłość księżyca w jedną całość. Kratery są dowodem obiektów zewnętrznym, które po uderzeniu w powierzchnię między innymi je wytworzyły.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w świetle widzialnym aparatem Cassini z wąskim kątem dnia 11 kwietnia 2015 r. Wykonano je w odległości około 68.000 mil (110.000 kilometrów) od Dione. Misja Cassini jest wspólnym projektem NASA, ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) oraz Włoskiej Agencji Kosmicznej.

Jet Propulsion Laboratory, oddział California Institute of Technology w Pasadenie, zarządza misją Science Mission Directorate NASA, Waszyngton. Orbiter Cassini i jego dwie kamery na pokładzie zostały zaprojektowane, opracowane i zmontowane w JPL.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
A Moon's Contrasts

Na ilustracji:
Księżyc Dione. Źródło: NASA

Reklama