Przejdź do treści

Kto wie jak wiele jest gwiazd?

Hipparcos zmierzył ponad 2,5 milona gwiazd w naszej Galaktyce. Ile ich jest naprawdę?

Musi to być jedno z najstarszych pytań. Gdy patrzysz na niebo, zachwycasz się ich ogromem. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się ile ich jest?

Z dala od świateł miast nieuzbrojonym okiem jesteśmy w stanie dostrzec kilka tysięcy gwiazd. Przy użyciu nowoczesnego amatorskiego teleskopu zobaczymy ich miliony. Więc ile ich jest? Odpowiedź uzyskać jest trudno.

Satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej Hipparcos i jego następca Gaia są gwiezdnymi kartografami. Między rokiem 1989 a 1993 Hipparcos zmierzył ponad 2,5 milona gwiazd w naszej Galaktyce. Gaia, której start planowany jest na 2012 r., rozszerzy ten katalog do około miliarda gwiazd. Jednakże gwiazdy nie są rozłożone w przestrzeni równomiernie, ale gromadzą się w olbrzymie zbiorowiska gwiazd, które nazywamy galaktykami. Astronomowie szacują, że w naszej Galaktyce Drogi Mlecznej znajduje się około 100 miliardów gwiazd. Oprócz naszej Galaktyki we Wszechświecie jest niezbadana liczba innych galaktyk.

Teleskopy nie są w stanie dojrzeć poszczególnych gwiazd w bardzo odległych galaktykach. Dlatego jeszcze daleka droga do zliczenia wszystkich gwiazd. W 2010 roku wystartować ma następca Kosmicznego Teleskopu Hubble'a - James Webb Space Telescope (do niedawna nazywany NGST - Next Generation Space Telescope). Ale on również nie będzie w stanie zinwentaryzować każdej gwiazdy.

Istnieje na to inny sposób. Wiedząc jak szybko tworzą się gwiazdy, można obliczyć ile ich powinno być. Kosmiczny teleskop do obserwacji w podczerwieni Herschel, który zostanie wyniesiony w 2007 roku, będzie rejestrował tempo formowania gwiazd w ciągu całej historii Kosmosu. Jeśli potrafimy oszacować szybkość z jaką tworzyły się i tworzą gwiazdy, będziemy w stanie powiedzieć ile gwiazd jest obecnie we Wszechświecie.

W 1995 roku mogliśmy oglądać piękne zdjęcia z Teleskopu Hubble'a sugerujące, że najwięcej gwiazd uformowało się 7 miliardów lat temu. Jednak ostatnio astronomowie zmienili zdanie. Zdjęcie z HST zostało wykonane w zakresie widzialnym a astronomowie mają dowody na to, że wiele młodych gwiazd przesłoniętych było grubymi chmurami pyłu, a przez to były niewidoczne dla HST.

Światło z młodych gwiazd przechodząc przez takie obłoki pyłu przemieniane jest w podczerwień, na którą HST jest nieczuły. Naukowcy mają nadzieje, że gwiazdy takie dostrzeże teleskop Herschela, a my będziemy o krok bliżej odpowiedzi na tytułowe pytanie.

 

Źródło | oprac. K. Zawada

Na zdjęciu: Hipparcos zmierzył ponad 2,5 milona gwiazd w naszej Galaktyce. Ile ich jest naprawdę?

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama