Przejdź do treści

Lądowanie misji InSight na Marsie już jutro

img

Lądownik NASA InSight już w najbliższy poniedziałek wyląduje w regionie Elysium Planitia na Marsie. Ostatnia faza operacji rozpocznie się 26 listopada o 20:40 polskiego czasu. O udanym lądowaniu powinniśmy dowiedzieć się o 21:01.

InSight to pierwsza w historii misja poświęcona badaniom wnętrza innej niż Ziemia planety. Trójnożny lądownik będzie pracował na powierzchni planety do co najmniej listopada 2020 roku. W tym czasie ma dostarczyć informacji, dzięki którym polepszy się nasze rozumienie tego jak tworzyły się i ewoluowały skalne planety Układu Słonecznego, jak wygląda wnętrze Marsa i jaki jest obecnie poziom jego aktywności tektonicznej i meteorytowej.

Więcej o misji przeczytacie na naszej specjalnej stronie

Kluczowe momenty operacji lądowania


Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tak powinny wyglądać najważniejsze momenty operacji EDL (Entry, Descent and Landing). Podane wg czasu polskiego.

  • 20:40 - separacja kapsuły z lądownikiem od statku rejsowego (cruise stage)
  • 20:47 - początek wejścia w atmosferę Marsa
  • 20:51 - wypuszczenie spadochronów
  • 20:52 - aktywacja radaru wspomagającego lądowanie
  • 20:53 - odłączenie się lądownika od kapsuły i odpalenie rakietowych silników hamujących
  • 20:54 - dotknięcie powierzchni Marsa

Możliwe, że już o 21:04 otrzymamy pierwsze zdjęcia z lądownika, ale prawdopodobne jest też ich wysłanie dopiero następnego dnia za pośrednictwem orbitera marsjańskiego.

Więcej szczegółów dotyczących operacji EDL można przeczytać tutaj.

Jak dowiemy się czy lądownik bezpiecznie wylądował?


Podczas operacji lądowania na sygnały z lądownika będzie nasłuchiwać wiele statków kosmicznych oraz ziemskie radioteleskopy. Poniżej lista wszystkich urządzeń, które pomogą NASA monitorować lądowanie tej misji.

Radioteleskopy

Do nasłuchiwania sygnałów radiowych od lądownika podczas lądowania zostały zatrudnione radioteleskopy w Green Bank (USA) oraz Effelsbergu (Niemcy). Chodzi tutaj, o krótkie sygnały radiowe, które lądownik będzie wysyłał zniżając się na powierzchnię planety.

Same sygnały mówią tylko, że na lądowniku działa nadajnik radiowy, ale inżynierowie wykorzystają efekt dopplera, aby rozpoznawać w sygnale niewielkie zmiany częstotliwości powodowane zmianami w prędkości lądownika. Na podstawie zmian prędkości lądownika można wnioskować na jakim etapie lądowania się znajduje.

CubeSaty MarCO

Dwa niewielkie satelity MarCo zostały wysłane razem z lądownikiem InSIght, by przekazywać na Ziemię sygnał bezpośrednio z lądowania. Para urządzeń wielkości walizki odłączyły się już od statku z lądownikiem. To dzięki nim być może otrzymamy wczesne zdjęcia planety z miejsca lądowania.

Lądownik InSight

Sam lądownik InSight poinformuje nas o udanym lądowaniu. Najpierw wyśle słabszy sygnał tuż po dotknięciu marsjańskiego gruntu. Po siedmiu minutach kiedy jego silniejsza antena pasma X będzie już zwrócona w Ziemię, wyślę głośniejszy sygnał informujący o powodzeniu operacji. Ten sygnał postarają się odebrać anteny sieci Deep Space Network.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO)

Całemu lądowaniu “przyglądać” się będzie orbiter NASA MRO, który nieprzypadkowo znajdzie się nad miejscem lądowania w odpowiednim momencie. Informacje te zachowa jednak dla siebie, aż do wykonania pełnej orbity wokół Marsa. Informacje te odtworzy nam około północy polskiego czasu.

2001 Mars Odyssey

Najstarszy działający orbiter marsjański także będzie przesyłał informacje o lądowaniu. Będzie on także odpowiedzialny za wysłanie na Ziemię informacji od lądownika o udanym rozłożeniu paneli słonecznych.

Źródło: NASA


Na zdjęciu: Wizja artystyczna wejścia kapsuły z lądownikiem InSIght w atmosferę Marsa. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Reklama