Laureaci statuetek na 100-lecie Uranii

Statuetki na 100-lecie Uranii

23 września 2022 roku w Toruniu odbyła się uroczysta gala z okazji stu lat „Uranii”. W jej trakcie m.in. wyróżniono kilka osób współpracujących z czasopismem i wręczono im statuetki Uranii.

Podczas uroczystej gali statuetkami Uranii wyróżniono osoby zasłużone dla „Uranii – Postępów Astronomii”. Prezesi Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), czyli wydawców „Uranii”, wręczyli statuetkę obecnemu redaktorowi naczelnemu czasopisma, którym jest dr hab. Maciej Mikołajewski.

Natomiast redaktor naczelny wręczył statuetki pozostałym wyróżnionym osobom. Otrzymali je dr Krzysztof Ziołkowski (przez kilkanaście lat sekretarz redakcji „Uranii” i jej redaktor naczelny w latach 1983–1997), Jacek Drążkowski (od ćwierć wieku redaktor „Uranii” odpowiedzialny za skład graficzny czasopisma), dr Krzysztof Czart (redaktor czasopisma i redaktor naczelny portalu Uranii) oraz Bogumił Radajewski (współtwórca serii „Astronarium”, razem z częścią redakcji „Uranii”).

Laureatami statuetek zostali także prof. Bożena Czerny („Urania” w obecnej formule przejęła formę „Postępów Astronomii”, którą w 1991 roku stworzyła prof. Czerny), prof. Andrzej Kajetan Wróblewski (redaktor naczelny „Uranii” w latach 1959–1964) i dr Tomasz Kwast (przez wiele lat sekretarz redakcji „Postępów Astronomii"), jednak nie mogli przybyć na galę Uranii i otrzymają je w terminie późniejszym.

Pośmiertnie statuetki otrzymały dwie osoby: Stefan Kaliński (jeden z pomysłodawców i redaktorów „Uranii” z czasów pisma wydawanego przez uczniów) i prof. Andrzej Woszczyk (redaktor naczelny „Postępów Astronomii” od 1995 roku i „Uranii – Postępów Astronomii” do 2011 roku). Odebrali je Joanna Woszczyk – córka prof. Woszczyka oraz Michał Mgeładze-Arciuch – wnuk Kalińskiego.

Pełna lista laureatów statuetek na stulecie Uranii:

• dr hab. Maciej Mikołajewski
  • dr Krzysztof Czart
  • prof. Bożena Czerny
  • Jacek Drążkowski
  • Stefan Kaliński (pośmiertnie)
  • Bogumił Radajewski
  • dr Tomasz Kwast
  • prof. Andrzej Woszczyk (pośmiertnie)
  • prof. Andrzej Kajetan Wróblewski
  • dr Krzysztof Ziołkowski

Zdjęcia z wręczania statuetek: