Przejdź do treści

Łazik Curiosity wspina się na szczyt grzbietu Toward Ridge

Łazik Curiosity rozpoczął wspinaczkę po stromym wzniesieniu do bogatej w tlenki żelaza granii, która przykuła uwagę naukowców już w 2012 roku.

Vera Rubin Ridge - tak został nieoficjalnie nazwany ten obiekt (od znanej astrofizyk Very Rubin) - znajduje się po północno-zachodniej stronie góry Mount Sharp. Ta część góry jest mniej podatna na erozję niż mniej strome części poniżej i powyżej.

“Kiedy oglądaliśmy podstawę tej granii tego lata, mieliśmy okazję zaobserwować dużą pionową ekspozycję warstw skalnych ją tworzących - wyjaśnia Abigail Fraeman, członek zespołu naukowego łazika - te strome sekcje świetnie pokazują uwarstwowienie skalne, ale nie są już tak łatwe do wspinania się dla łazika”.

Wspinaczka umiejscowi łazik 65 metrów wyżej niż w miejscu, gdzie znajdował się będąc u podstawy grzbietu. Żeby pokonać tę wysokość Curiosity będzie musiał przejechać około 570 m. Do tej pory od lądowania łazik pokonał 17,32 km i łącznie 300 m przewyższeń.

“Używając danych z naszych marsjańskich orbiterów i zdjęć z samego łazika, zespół mógł wybrać miejsca, w których Curiosity zatrzyma się, by wykonać dokładniejsze obserwacje. W szczególności miejsca, gdzie wyraźnie zmienia się wygląd i kompozycja skał. Plan tej kampanii będzie się jednak zmieniał z czasem, kiedy będziemy już oglądać te skały z bliska - tłumaczył Ashwin Vasavada, naukowiec projektu.

W obserwacjach spektrometrycznych łazika widać było, że hematyt - minerał tlenku żelaza (III) cechuje się większym występowaniem na szczycie grzbietu Vera Rubin Ridge niż wszędzie indziej u podstawy góry Mount Sharp. Badacze będą chcieli na pewno zrozumieć czemu grań wytrzymuje erozję lepiej i co zgromadziło tyle minerału w jednym miejscu. Być może przybliżymy się też do odpowiedzi na pytanie jak wyglądały dawne warunki środowiska na Marsie.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Widok na Vera Rubin Ridge wykonany przez instrument ChemCam. Widać wyraźnie depozyty minerałów i warstwy sedymentacyjne. Źródło: NASA/JPL-Caltech/CNES/CNRS/LANL/IRAP/IAS/LPGN.

Reklama