Przejdź do treści

Łazik Curiosity zbada ruchome wydmy na Marsie

Ciemna warstwa w dolnej części kadru to właśnie wydmy Bagnold
Kierując się w wyższe rejony Mount Sharp w celu zbadania środowiska, które uległo zmianom miliardy lat temu, łazik Curiosity skorzysta z okazji i zbada obecnie aktywne na powierzchni Marsa ruchome wydmy.

Za kilka dni łazik po raz pierwszy przyjrzy się tym ciemnym wydmom zwanym "wydmami Bagnold", które pokrywają północno-zachodni fragment Mount Sharp. Żaden z wcześniejszych łazików marsjańskich nie dotknął jeszcze wydmy. Jedna z wydm, którą zbada Curiosity ma wysokość piętrowego budynku i rozpiętość boiska. Co ciekawe - wydmy Bagnold są aktywne: zdjęcia z orbity wskazują, że niektóre z nich przemieszczają się o metr w ciągu roku (ziemskiego). Jak dotąd nie udało się odwiedzić żadnej aktywnej wydmy w Układzie Słonecznym poza Ziemią.

"Zaplanowaliśmy badania, które nie tylko powiedzą nam więcej o bieżącej aktywności wydm na Marsie lecz także pomogą nam zrozumieć skład warstw piaskowca powstałych z wydm, które dawno temu skamieniały," powiedziała Bethany Ehlmann z CalTech oraz JPL w Pasadenie (Kalifornia).

W dniu wczorajszym łazik Curiosity znajdował się około dwustu metrów przed "Wydmą 1." Aktualnie łazik monitoruje kierunek i prędkość wiatru w okolicy i wykonuje kolejne zdjęcia z co raz mniejszych odległości w ramach kampanii badania wydm. Po dotarciu do brzegu wydmy łazik Curiosity będzie miał za zadanie zebranie próbek, które zostaną przeanalizowane przez instrumenty znajdujące się na pokładzie łazika. Ponadto jednym z kół łazik wjedzie na wydmę i porówna charakterystykę powierzchni z wnętrzem.
Łazik Curiosity przejechał ponad 315 metrów w ciągu ostatnich trzech tygodni odkąd wyjechał z obszaru, gdzie jego wiertło zbadało dwie różne skały w odstępie zaledwie 18 dni. Ostatnia wywiercona próbka nazwana "Greenhorn" to dziewiąta próbka odkąd Curiosity wylądował na Marsie w 2012 roku oraz szósta od dotarcia do Mount Sharp w 2014 roku. W ramach misji łazik bada w jaki sposób środowisko na Marsie zmieniło się z wilgotnego i przyjaznego dla życia mikrobów w bezwzględne i suche.

Źródło: NASA

Reklama