Przejdź do treści

Łazik Perseverance pobiera pierwsze próbki marsjańskich skał

Pierwsza próbka skały pobrana przez Perseverance widoczna wewnątrz dedykowanej tytanowej probówki. Obraz zarejestrowano 6 września 2021 r

Próbka marsjańskich skał jest już bezpiecznie zamknięta w hermetycznej probówce tytanowej, gotowa do wydobycia i ewentualnego sprowadzenia w przyszłości na Ziemię.

Łazik Perseverance kilka dni temu z powodzeniem zakończył pobieranie pierwszych próbek marsjańskich skał z krateru Jezero. Kontrolerzy misji z NASA Jet Propulsion Laboratory otrzymali dane jednoznacznie potwierdzające ten historyczny moment. Skały mają być dostarczone na Ziemię celem ich dokładniejszego zbadania w ramach przyszłej misji marsjańskiej Mars Sample Return realizowanej wspólnie przez agencje NASA i ESA. Jeśli ambitne plany naukowców powiodą się, próbki te będą pierwszym zestawem naukowo wyselekcjonowanych materiałów "przywiezionych" na naszą planetę z innej planety. Na razie muszą jednak na to poczekać, bezpiecznie zamknięte w hermetycznym pojemniku z tytanu.

Pobrany materiał został też poddany wstępnej analizie już na Marsie. Wynika z niej, że składa się w dużej mierze ze skał bazaltowych. Są spore szanse na to, że po dostarczeniu na Ziemię uda się je zbadać także pod kątem oceny geologii i historii samego krateru Jezero, w którym znajduje się Perseverance. W szczególności może to pomóc w zrozumieniu, przez jaki czas krater był wypełniony wodą, tworząc marsjańskie jezioro. Naukowcy chcą też przeanalizować zebrany materiał pod kątem poszukiwania śladów dawnego, mikroskopijnego życia na Marsie, a także scharakteryzowania jego przeszłego klimatu.

Próbki zostały pobrane w dniach 6 i 8 września. Pochodzą ze skały o nazwie Rochette, w której wykonano dwa niezależne odwierty. Warto wspomnieć, że były to kolejne próby takich odwiertów – jedna z wcześniejszych, mająca miejsce 6 sierpnia 2021 roku, zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ pobierany materiał był zbyt sypki.

 

Dwa wywiercone otwory w skale Rochette. Źródło: NASA

Na zdjęciu: Dwa otwory wywiercone w skale Rochette. Źródło: NASA

Próbnik nr 266 użyty do pobrania pierwszej próbki marsjańskiej skały przez łazik Perseverance. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Na zdjęciu: Próbnik nr 266 użyty do pobrania pierwszej próbki marsjańskiej skały przez łazik Perseverance. Źródło: NASA/JPL-Caltech


Łazik Perseverance bada obecnie skaliste głazy Artuby, grzbietu o długości ponad 900 metrów, graniczącego z dwiema jednostkami geologicznymi, które zdaniem specjalistów kryją w sobie najgłębsze i najstarsze warstwy odsłoniętego podłoża skalnego krateru Jezero. Przed nim jeszcze wiele pracy w nadchodzących miesiącach i latach. Początkowa wyprawa naukowa łazika, mająca trwać setki soli (dni marsjańskich), zakończy się, gdy Perseverance powróci na miejsce lądowania. Następnie ma wyruszyć na północ i zachód, w kierunku miejsca docelowego swej drugiej kampanii naukowej: obszaru delty krateru Jezero. Delta to twór w kształcie wachlarza – pozostałość po miejscu, w którym starożytna rzeka wpadała do jeziora obecnego niegdyś w tym kraterze. Region ten może być szczególnie bogaty w minerały ilaste. Na Ziemi takie minerały często zachowują w sobie skamieniałe ślady dawnego mikroskopijnego życia, są też silnie związane z procesami biologicznymi...


Czytaj więcej:

 

Źródło: NASA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Pierwsza próbka skały pobrana przez Perseverance widoczna wewnątrz dedykowanej tytanowej probówki. Obraz zarejestrowano 6 września 2021 r. Źródło: NASA / JPL-Caltech.

Reklama