Przejdź do treści

Łazik Perseverance przygotowuje się do kolejnego wiercenia

Na zdjęciu: skała, którą zetrze łazik Perseverance. Źródło: NASA

Łazik Perseverance przemierza marsjańskie pustkowia w poszukiwaniu śladów życia na Czerwonej Planecie. Inżynierowie przygotowują pojazd do zebrania pierwszej z wielu próbek rdzenia skalnego, które w przyszłości zostaną przetransportowane na Ziemię.

Pierwsza próba zebrania próbki marsjańskiego gruntu, miała miejsce 6 sierpnia 2021 roku i zakończyła się niepowodzeniem. Grunt okazał się sypki, przez co zwyczajnie wysypał się z pojemnika, w którym planowano go zamknąć. Choć sproszkowana skała wymknęła się łazikowi, probówka wypełniona jest marsjańskim powietrzem, które zostanie przetransportowane na Ziemię, a następnie zbadane w ziemskich laboratoriach.

Od czasu nieudanej próby, łazik przemierzył 455 metrów. Tym samym dotarł do skały, którą inżynierowie nazwali Rochette. Pojazd, korzystając z narzędzia zamontowanego na ramieniu, zetrze powierzchnię skały. Dzięki temu naukowcy będą mogli ocenić, czy możliwe jest wykonanie odwiertu w Rochette i pobranie próbki. Takie działanie pozwoli uniknąć błędu, popełnionego przy pierwszym wierceniu. Zebrany fragment skalny będzie nieco grubszy od ołówka i zostanie zamknięty w jednym z 42 tytanowych pojemników, pozostałych na pokładzie Perseverance. 

Celem misji Perseverance jest poszerzenie wiedzy z zakresu astrobiologii, a więc nauki zajmującej się badaniem życia poza Ziemią. Naukowcy spodziewają się znaleźć ślady obecności organizmów na Marsie. Oczekujemy odkrycia pozostałości po mikrobach, które zasiedlały bezkresy Czerwonej Planety. Dodatkowo, zebrane próbki pomogą scharakteryzować geologię planety i panujący na niej klimat, co stanowić będzie kamień milowy ku załogowym wyprawom na Marsa.
 

Więcej informacji: NASA’s Perseverance Plans Next Sample Attempt

Opracował: Kamil Lachowicz

Na zdjęciu: skała, którą zetrze łazik Perseverance. Źródło: NASA.

 

Reklama