Chiński łazik Yutu-2 będący częścią misji Chang’e 4 wszedł w stan hibernacji po trzecim dniu księżycowym. Mimo, że pojazd przekroczył planowany czas działania, to za około dwa tygodnie zostanie wybudzony ponownie i będzie kontynuował badanie okolic lądowania.
Misja Chang’e 4 to pierwsze miękkie lądowanie na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Chiński lądownik dotknął księżycowego gruntu 3 stycznia 2019 roku, lądując w kraterze Von Kármán znajdującym się w ogromnym basenie uderzeniowym Biegun Południowy-Aitken.
Niedługo po lądowaniu z sondy wyjechał łazik Yutu-2 - drugi chiński pojazd na Księżycu. Yutu-2 przejechał do tej pory 163 m. W pierwszym księżycowym dniu misji 44 m, drugim 76 m, a trzecim 43 m. Łazik jest aktywny jedynie w czasie dnia i w jego środku przerywa pracę z uwagi na zbyt wysokie położenie Słońca i możliwość przegrzania.
Ostatni dzień księżycowy działania łazika trwał między 28 lutego a 13 marca. Łazik był w “południowej” hibernacji między 3 i 10 marca.
W ostatnich tygodniach chińska agencja eksploracji Księżyca CLEP opublikowała kilka zdjęć badanych przez łazik obiektów.
Zdjęcie: CLEP/CNSA
Na przybliżeniu powyższej fotografii zaznaczono badaną skałę o rozmiarach około 20 cm.
Zdjęcie CLEP/CNSA
Jak informują chińskie media zarówno łazik jak i lądownik funkcjonują prawidłowo.
1 lutego nad lądownikiem i pojazdem misji przeleciała amerykańska sonda LRO. Wykonała fotografię, na której widać położony między trzema niewielkimi kraterami lądownik i łazik znajdujący się kilkadziesiąt metrów na północny-zachód od lądownika.
Zdjęcie: NASA/GSFC/Arizona State University
Badania misji Chang’e 4 są niezwykle istotne dla poznania charakterystyki skał bazaltowych po niewidocznej stronie Księżyca. Łazik jest wyposażony m.in. w spektrometr światła widzialnego i podczerwieni, dzięki któremu będzie można ustalić skład tych skał. Naukowcy są ciekawi czy różni się on w stosunku do tych zbadanych po widocznej z Ziemi stronie Srebrnego Globu.
Źródło: CNSA/Planetary
Więcej informacji:
- obszerne podsumowanie 3. dnia działania misji Chang'e 4 (Planetary.org)
- artykuł NASA opisujący obserwacje misji przez orbiter księżycowy LRO
Na zdjęciu tytułowym: Łazik Yutu-2 sfotografowany przez lądownik misji Chang'e 4 podczas pierwszego dnia księżycowego misji. Źródło: CNSA/CLEP.