Łaziki marsjańskie kwestowały w finale 28. WOŚP

Łazik Legendary Rover z puszką WOŚP

12 stycznia 2020 r. trzy łaziki marsjańskie (w Białymstoku, w Łodzi i w Rzeszowie) pomagały w kwestowaniu w czasie finału 28. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze były zbierane na zakup najnowocześniejszego sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci, które potrzebują specjalistycznych operacji.

W niedzielę 12 stycznia br. w Białymstoku na Rynku Kościuszki (przed Archiwum Państwowym) zebrała się drużyna Politechniki Białostockiej. Wśród kwestujących był rektor prof. Lech Dzienis oraz pracownicy i studenci PB, uczniowie i nauczyciele LO PB, a także dziennikarze akademickiego Radia Akadera. Byli oni wspierani przez łazik marsjański Magma 2.

Przez 2 godziny (14:00-16:00) kwestowania na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy łazikowi i towarzyszącym mu opiekunom czyli studentom z Koła Naukowego Robotyków udało się zebrać blisko 5 tys. zł. Sekcję analogów marsjańskich KN Robotyków Politechniki Białostockiej reprezentowały cztery osoby: Julia Napora, Maria Skóra, Paweł Straszyński oraz Marek Demiańczuk. Łazik cieszył się dużą popularnością wśród uczestników finału. Akcję wspierał sam rektor PB, który wręczał orkiestrowe serduszko każdej osobie, która wrzuciła pieniądze do puszki trzymanej przez ramię łazika. Wiele osób przychodziło pod Archiwum Państwowe specjalnie po to, aby zobaczyć łazik w akcji.

Było to już 8 raz, kiedy drużyna Politechniki Białostockiej przy pomocy łazików marsjańskich kwestowała na rzecz WOŚP.

W 2013 r. (21 finał) brał udział łazik Hyperion. Rok później (22 finał) Hyperion 2. W 2015 r., w 23 finale WOŚP udział wzięły aż trzy łaziki marsjańskie zbudowane na Politechnice Białóstockiej, czyli Magma 2, Hyperion i Hyperion 2. Łazik Hyperion 2 miał swój własny prywatny identyfikator z nr 380/1544. W 24 finale (2016) wziął udział łazik #next, a rok później (25 finał) łaziki Magma 2 i RED. W 26 Finale w roku 2018 kwestował łazik Photon, a w 27 Finale (2019) jeździły z puszkami już 2 łaziki czyli Magma 2 i RED. Łazik Magma 2 ma za sobą najwięcej finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Łazik Magma 2 zajął 1 miejsce na międzynarodowych zawodach URC w 2011 roku. Poza tym prezentowany jest na wielu eventach, m.in. występował na 70-leciu Politechniki Białostockiej.

W Łodzi 28. Finał WOŚP odbywał się w dwóch miejscach czyli na ulicy Piotrowskiej oraz na rynku Manufaktury. W Manufakturze byli przedstawiciele Politechniki Łódzkiej, którzy stawili się z bolidem solarnym oraz łazikiem marsjańskim Raptors. Do zdjęć z nietypowym wolontariuszem, który był obsługiwany przez bliźniaczki Ewelinę i Adriannę Rosiak, ustawiała się długa kolejka.

Drużyna Raptors to studenci czterech wydziałów Politechniki Łódzkiej, którzy działają w ramach Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR. Wśród osiągnięć łazika Raptors można wymienić m.in. 1 miejsce na zawodach European Rover Challenge 2016, 2 miejsce  na zawodach European Rover Challenge 2018 czy 4 miejsce na zawodach University Rover Challenge 2018 oraz 2 miejsce na World Robot Summit 2018.

W Rzeszowie w 28. finale WOŚP pomagali pracownicy i studenci Politechniki Rzeszowskiej. Ich stanowisko znajdowało się na rzeszowskim rynku, a właściwie pod rynkiem, gdyż w holu wejścia do podziemnej trasy turystycznej czyli zespołu dawnych miejskich piwnic (40 pomieszczeń), znajdujących się pod staromiejskim Rynkiem Rzeszowa na głębokości od 0,5 do 10 metrów o łącznej powierzchni 646 m kw.

Także tu łazik marsjański pomagał zbierać pieniądze na WOŚP.  Koło Naukowe Legendary Rover Team (Jakub Kędzierski, Yurii Kravets, Kamil Gołąb, Rafał Żytniak, Radosław Śnieżek, Marcin Stolarski, Kamil Ziółkowski ,Cyprian Rejmana i Bartek Kuzian) przez kilka godzin (obsługujący łazik zmieniali się) pomagało wolontariuszom, którzy udostępniali swoją puszkę i jeździli z nią po holu. Udało im się w ten sposób zebrać ok. 1,5 puszki. Niestety nie da się podać konkretnej kwoty, ponieważ zespół nie dysponował własną puszką.

Łazik Legendary Rover stanowił ogromną atrakcję. Wjeżdżał w tłum z puszką (sterowany zdalnie) i zaczepiał dzieciaki oraz dorosłych. Dla wszystkich było to spore przeżycie i ogromna frajda. Przy czym dobrze bawiły się nie tylko dzieci. I właśnie rodzice z dziećmi najchętniej wrzucali pieniądze do puszek podstawianych przez ramię robota.

To był już trzeci raz jak łazik Legendary Rover wziął udział w finale WOŚP.

Zespół Legendary Rover to 17-stka uzdolnionych studentów Politechniki Rzeszowskiej. Ich łazik zajmował wysokie miejsca w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich. Wśród osiągnięć warto wymienić 1 miejsce w zawodach University Rover Challenge 2016, 1 miejsce w University Rover Challenge 2015 oraz 3 miejsce w University Rover Challenge 2014.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Politechnika Białostocka, Radio Akadera, Gazeta Wyborcza, RFM FM, TVP Łódź, Urząd Miasta Rzeszowa,  KN Legendary Rover Team

Foto: Łazik Legendary Rover z puszką WOŚP