Letnia szkoła w Bieszczadach EAAE 2018

Polski Oddział European Association for Astronomy Education (EAAE) wspólnie z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach zapraszają na kolejną – ósmą już – Letnią Szkołę Astronomiczną.

Szkoła organizowana jest przede wszystkim z myślą o nauczycielach oraz innych osobach chcących doskonalić metody nauczania astronomii i rozwijać umiejętności w tej dziedzinie. Organizatorzy zapraszają również wszystkich zainteresowanych astronomią i obserwacjami nocnego i dziennego nieba.

VIII Letnia Szkoła odbędzie się od niedzieli 1 lipca do czwartku 5 lipca 2018 roku w schronisku PTSM w Stuposianach w słynących z ciemnego nieba Bieszczadach. W programie są – jak zwykle – wykłady profesjonalnych astronomów, warsztaty oraz obserwacje nieba, kiedy tylko pogoda na to pozwoli. Uczestnicy będą mieli dostęp odpowiednio wyposażonej pracowni astronomicznej (teleskopy, aparaty fotograficzne, laptopy).

Udział w szkole jest bezpłatny, trzeba jednak opłacić na miejscu koszty utrzymania v przede wszystkim noclegi (ceny są podane na stronie schroniska). Obok schroniska jest restauracja, zaś najbliższy sklep znajduje się w Lutowiskach. Przewidziano wędrówki lub wycieczki (np. do obserwatorium w Otrycie).

Organizatorzy chcą, by – jak w poprzednich latach – Szkoła umiejętnie łączyła bogaty program naukowy z walorami towarzyskimi (wspólne wieczory przy gitarze) oraz turystycznymi (wędrówki po pięknych Bieszczadach).

Noclegów nie należy rezerwować bezpośrednio w schronisku! Życzenia co do przydziału pokojów będą realizowane na zasadzie pierwszeństwa zgłoszeń, oczywiście w miarę możliwości.

Wykaz dostępnych pokoi:

1) Pokoje dwuosobowe z łazienkami w domku całorocznym – trzy,
2) Pokoje dwuosobowe z łazienką w schronisku – cztery,
3) Pokój czteroosobowy z łazienką w schronisku – jeden,
4) Pokoje trzyosobowe bez łazienki w schronisku – dwa.

W sumie do dyspozycji są 24 miejsca noclegowe.

Relacje z poprzednich szkół można znaleźć w dziale EAAE.

Autrorzy: Ludwik Lehman, Grzegorz Sęk