Przejdź do treści

Lista finalistów i harmonogram zawodów ERC 2020

Tor zawodów ERC2020

European Rover Challenge jest największym wydarzeniem kosmiczno-robotycznym na naszym kontynencie. 33 drużyny z 14 krajów świata, np.: z Peru, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Rosji. Będą one rywalizować w trzech konkurencjach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które umożliwią im zdalny udział w zawodach.

European Rover Challenge jest największym wydarzeniem kosmiczno-robotycznym na naszym kontynencie. W tegorocznej edycji zawodów ERC2020 nie wystąpią łaziki marsjańskie przygotowane przez poszczególne zespoły. Wszystkie drużyny będą sterowały jednym typem robota wykonanym we Wrocławiu. Organizatorzy podjęli taką decyzję, ponieważ niektórzy zawodnicy nie mogli przylecieć, np. w Kolumbii czy Peru nadal jest lockdown. Poza tym w wielu miejscach świata zawodnicy wciąż nie mają kontaktu ze swoją uczelnią i siedzą w domach. Powoduje to, że łaziki przygotowane na zawody są najczęściej uwięzione na ich macierzystych uczelniach.

Pomimo tych wszystkich przeciwności w eliminacjach wzięło udział blisko 50 zespołów, a do zawodów zakwalifikowano 33 drużyny z 14 krajów świata, m.in. z Peru, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Rosji, ale w zawodach wezmą udział 32 drużyny, ponieważ zespół Impuls Mars Rover musiał wycofać się z zawodów z powodu „uziemienia” dwóch członków drużyny na kwarantannie.

Pod względem liczby zespołów 1. miejsce zajmuje Polska: do finału dostało się aż 10 zespołów – w kolejności alfabetycznej: AGH Space Systems (Kraków), Argo Team (Politechnika Białostocka), Continuum (Uniwersytet Wrocławski), Impuls (Politechnika Świętokrzyska), KNR Rover Team (Uniwersytet Warszawski), Legendary Rover Team (Politechnika Rzeszowska), New Tech – 7570 (Technikum New Technology z Zamościa), Raptors (Politechnika Łódzka), Silesian Phoenix (Politechnika Śląska) oraz SKA Robotics (Politechnika Warszawska).

Drugie miejsce ex aquo zajęły drużyny z Niemiec (ERIG e.V, Frankfurt Robotics Science Team, STAR Dresden e.V) i Wielkiej Brytanii (Cranfield Rover Team, RoboClyde, UCL Rover), które wystawiły po 3 zespoły (szczegóły na grafice poniżej).

Po dwie drużyny wystawiły Bangladesz (IUT Mars Rover, Team Interplanetar), Indie (Astra, DJS Antariksh), Peru (Kamayuc, PumiiPeru), Rosja (ITMO-1, MSU Rover Team), Turcja (METU ROVER, Ozu Rover Team) i Włochy (Alma-X, Team DIANA).

A po 1 zespole: Czechy (RoverOva), Egipt (Mind Cloud), Hiszpania (PUCRA UPC), Kanada (Space Concordia –Robotics Division) oraz Kolumbia (Robocol).  

Podczas tegorocznej edycji zawodów robotów marsjańskich drużyny zmierzą się w trzech konkurencjach: Science/ Navigation Task, Maintenance Task i Presentation Task. Zadania realizowane będą zdalnie, a zmagania drużyn będą transmitowane na żywo przez stronę roverchallenge.eu.

Zawody będą odbywały się od 11 do 13 września w godz. 8:00-17:00. 

Pełen harmonogram zawodów można znaleźć na stronie

Organizatorzy ostrzegają, że „Harmonogram został przygotowany zgodnie z czasem środkowoeuropejskim – jeśli planujesz oglądanie transmisji z zawodów w innej strefie czasowej, weź to pod uwagę! Zastrzegamy też, że ostateczny harmonogram zawodów uzależniony jest od pogody i zmiennych czynników zewnętrznych, dlatego czasy przejazdów mogą ulec zmianie”.

Portal i czasopismo „Urania - Postępy Astronomii” są partnerem medialnym wydarzenia.

 

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: ERC

Reklama