Przejdź do treści

Łukasz Raczyński – trzynastoleni pasjonat astronomii

Łukasz, teleskop oraz koledzy i koleżanki z klasy. Źródło: Łukasz Raczyński

Astronomią można „zarazić się” w każdym wieku. Przykładem na to jest Łukasz Raczyński z Radlina na Górnym Śląsku. Pomimo młodego wieku prowadzi obserwacje nieba, zajmuje się astrofotografią, ma własną kolekcję meteorytów, a dodatkowo prowadzi prezentacje na temat astronomii i meteorytów dla nauczycieli oraz  uczniów szkół, do których uczęszczał. 

Astronomia stała się dla Łukasza pasją, kiedy miał niecałe 9 lat. Wówczas to jego rodzice zakupili mu pierwszy teleskop. Dziś posiada już trzy teleskopy: tubę optyczną Sky – Watcher BKED 80, tubę optyczną Sky – Watcher BKP 150/750, teleskop GSO Dobson 10” oraz montaż paralaktyczny HEQ5 PRO Syn Scan.

Od trzech lat Łukasz zajmuje się także astrofotografią. Jeździ na obserwacje nieba w różne strony Polski czy nawet Europy. Zdarzyło mu się podziwiać niebo nad Chorwacją oraz  Włochami. A w marcu tego roku dotarł nawet na Teneryfę, największą i najludniejszą wyspę w archipelagu Wysp Kanaryjskich należących do Hiszpanii.

Kolejną pasją Łukasza, są meteoryty. Zaraził się nią 3 lata temu podczas wspólnego wyjazdu z rodzicami na wystawę meteorytów do Sosnowca. Wtedy też zakupił swój pierwszy meteoryt. Obecnie w swojej kolekcji posiada aż 41 meteorytów i 5 tektytów; między innymi: ALLENDE (meteoryt kamienny, hondryt węglisty CV, 0,98 g, znaleziony w Chihuaha Meksyk w 1969 r.), GIBEON (meteoryt żelazny, aktahedryt IVA, 124,7 g, znaleziony w Namibii w 1836 r.), GEBEL KAMIL (meteoryt żelazny, ataxiteite anom, 41,72 g, znaleziony w kraterze Kaml w Egipcie w 2000 r.), DAR AL GANI 400 (księżyc, 0,02 g, znaleziony w Libii w 1998 r.). Jednak – zdaniem Łukasza – najciekawszym okazem pod względem kolekcjonerskim jest MUONAIANALUSTA (meteoryt żelazny IVA, 72,3 g, znaleziony w Szwecji w 1906 r.).

Trzeba w tym momencie podkreślić, że Łukasz jest członkiem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Niedawno miał własną wystawę meteorytów. A jakiś czas temu został odwiedzony przez Andrzeja Pilskiego – polskiego  astronoma i członka założyciela Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Efektem tej wizyty było umieszczenie w Biuletynie miłośników meteorytów „Meteoryt” zdjęcia jednego z meteorytów Łukasza - „Morasko”.

 

Ł. Raczyński

 

Ponadto Łukasz jest członkiem SOS PTMA czyli Sekcji Obserwacji Słońca Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i zajmuje się popularyzacją wiedzy o astronomii i meteorytach. Kiedy był w szóstej klasie szkoły podstawowej (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku-Niewiadomiu) zorganizował pokaz zaćmienia Słońca dla uczniów i nauczycieli swojej szkoły.

Łukasz aktualnie uczęszcza do Gimnazjum nr 1 im. Adam Mickiewicza w Radlinie. I w tej szkole udziela się na polu popularyzacji. Zorganizował m.in. prezentację nt. Układu Słonecznego i meteorytów. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni tematem prezentacji oraz zachwyceni faktem, że mogli sobie pooglądać meteoryty i potrzymać je w dłoniach. Ponadto 20 marca br. zorganizował obserwacje zaćmienia Słońca dla wszystkich uczniów szkoły.

 W latach 2013-2015 Łukasz brał udział w konkursach astronomicznych, które odbywały się w kółku astronomicznym, do którego uczęszcza. I zazwyczaj zajmował w nich pierwsze miejsce.

 

 

Łukasz

 

 W najbliższym miesiącu Łukasz planuje zrealizować prelekcję na temat astronomii i meteorytów dla rodziców uczniów. Może dzięki temu dołączą do niego kolejni nastoletni pasjonaci astronomii i będzie mógł wziąć udział w Europejskim Konkursie Kosmicznym Odysseus II .

 W dalszej przyszłości Łukasz zamierza poszerzać swoją wiedzę astronomiczną oraz kolekcję meteorytów.

Zatrzymaj się wieczorem i spójrz jakie piękne mamy niebo... – Łukasz Raczyński”

 

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Łukasz Raczyński/Gazeta Kluka

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na ilustracjach: Łukasz, teleskop oraz koledzy i koleżanki z klasy. Źródło: Łukasz Raczyński

Reklama