Przejdź do treści

Mała planetoida weszła w atmosferę nad Botswaną

planetoida nad Botswaną

Nad południową częścią Afryki w ziemską atmosferę wtargnęła niewielka planetoida, która uległa zniszczeniu. Obserwatorzy w Botswanie dostrzegli przelot jasnego bolidu. Planetoidę wykryto na około osiem godzin przed kolizją – poinformowała NASA.

Planetoida otrzymała oznaczenie 2018 LA i została wykryta 2 czerwca 2018 roku dzięki przeglądowi nieba Catalina Sky Survey. Ma on na celu poszukiwanie planetoid przelatujących blisko Ziemi. Projekt finansuje NASA, a prowadzi Uniwersytet Arizony.

Rozmiary obiektu oszacowano na około dwa metry, czyli niestwarzające zagrożenia, bowiem tak drobne ciała ulegają rozpadowi podczas przelotu przez atmosferę. Dla przykładu planetoida, która wybuchła nad Czelabińskiem w 2013 roku, była sporo większa – miała 17–20 metrów średnicy).

Obiekt 2018 LA udało się wykryć na kilka godzin przed kolizją. Był wtedy w odległości porównywalnej z dystansem do Księżyca – aczkolwiek wiemy to dopiero teraz, po dokładnych obliczeniach trajektorii; w momencie wykrycia nie znano tej odległości. Po detekcji i wstępnym ustaleniu orbity automatyczne systemy zaalarmowały inne projekty obserwacyjne, aby uzyskać więcej obserwacji planetoidy.

Ostatecznie przed impaktem nie udało się dokładnie wyliczyć orbity i przewidywany obszar wtargnięcia w atmosferę był dość spory – rozciągał się od Afryki Południowej, przez Ocean Indyjski, po Nową Gwineę. Wejście w atmosferę nastąpiło w sobotę 2 czerwca 2018 roku o godzinie 16:44 UTC. Prędkość planetoidy wynosiła 17 kilometrów na sekundę.

Kilka kilometrów nad powierzchnią obiekt uległ dezintegracji. Obserwatorzy dostrzegli jasny bolid nad Botswaną. Co ciekawe, udało się nagrać wideo z przelotu bolidu.

Jak mówi Paul Chodas z Center for Near-Earth Object Studies (CNEOS) w Jet Propulsion Laboratory (JPL; Pasadena, Kalifornia), mamy do czynienia z trzecim przypadkiem gdy udało się wykryć planetoidę na kursie kolizyjnym z Ziemią przed momentem zderzenia.

Pierwsza taka sytuacja nastąpiła dla obiektu 2008 TC3. Planetoida o średnicy czterech metrów weszła w atmosferę na północnym Sudanem 7 października 2008 roku, a udało się ją wykryć na 19 godzin przed kolizją. Jest nawet zdjęcie z satelity Meteosat pokazujące wybuch planetoidy w atmosferze. Drugim przypadkiem była planetoida 2014 AA, którą udało się dostrzec na kilka godzin przed jej wlotem w atmosferę 1 stycznia 2014 roku nad Oceanem Atlantyckim.

Co ciekawe, wszystkie te trzy przypadki jako pierwszy wykrył przegląd nieba Catalina Sky Survey. Jakby tego było mało, zrobił to ten sam obserwator – Richard Kowalski.

 

Więcej informacji:

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: NASA

Na ilustracji: Zdjęcia na których odkryto planetoidę 2018 LA na osiem godzin przed jej wejściem w ziemską atmosferę. Zdjęcia wykonano 2 czerwca 2018 roku w ramach przeglądu nieba Catalina Sky Survey. Źródło: NASA/JPL-Caltech/CSS-Univ. of Arizona

Reklama