Marsjańscy osadnicy poszukiwani

Już za 10 lat na Marsie powstanie pierwsza osada, a wkrótce ruszy program rekrutacji ochotników, chcących polecieć na Czerwoną Planetę z biletem w jedną stronę.

22 kwietnia w Nowym Jorku odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną przedstawione szczegóły dotyczące rekrutacji oraz samej wyprawy. Już dziś wiadomo, że poszukiwani kandydaci muszą być pełnoletni oraz w ramach rekrutacji przygotować film, w którym wyjaśnią dlaczego to właśnie oni mają zasiedlić Marsa. Zgłoszenie wiąże się również z wniesieniem opłaty (maksymalnie ma ona wynosić 25 dolarów amerykańskich), a zebrane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na przygotowanie misji.

Organizator – holenderska firma Mars One – oczekuje miliona zgłoszeń, spośród których zostanie wyłonionych (do lipca 2015 roku) 24 szczęśliwców. Wybrańcy uczestniczyć będą w siedmioletnim obozie szkoleniowym, który ma wyłonić 12 najwytrwalszych.

Podczas obozu ochotnicy będą poddawani ekstremalnym, stresującym testom, przybliżającym im wyzwania, jakim będą musieli sprostać na Czerwonej Planecie. Baza szkoleniowa będzie posiadała 40 minutowe opóźnienie w łączności radiowej, symulujące warunki połączeń Mars-Ziemia.

Proces rekrutacji, wysłanie załogi, późniejsze dostawy zaopatrzenia to bardzo kosztowne przedsięwzięcia. Mars One planuje pozyskiwać fundusze dzięki reality show, w którym pokazana będzie sama rekrutacja, wybór śmiałków, lądowanie i życie osady. Głosy publiczności będą miały wpływ na to, kto poleci na Marsa.

Sama podróż na Czerwoną Planetę będzie trwała 210 dni, a lądowanie ma nastąpić 23 kwietnia 2023 roku. Kolonia ma zostać zlokalizowana między 40 a 45 stopniem szerokości geograficznej północnej. Początkowo ma składać się z dwóch pomieszczeń połączonych tunelem. Dodatkowymi pomieszczeniami będą lądowniki.

Na Marsie ma powstać również dmuchana szklarnia, gdzie uprawiany będzie ryż, pomidory, a nawet grzyby.

W środowisku naukowym projekt spotyka się ze skrajnymi ocenami. Wielu jest entuzjastów misji, są też przeciwnicy, którzy bardzo nisko oceniają szanse na powodzenie marsjańskiego przedsięwzięcia.

Źródło: Alicja Wierzcholska | www.space.com

Na zdjęciu: Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsza misja Mars One powstanie na Czerwonej Planecie w 2023 roku. Źródło: space.com

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)