Należący do NASA, marsjański łazik Opportunity, który wylądował na Marsie w styczniu 2004 roku, ustanowił w tym tygodniu nowy rekord odległości przebyty przez pojazd kołowy poza Ziemią. Łazik łącznie pokonał dystans ponad 40 kilometrów!
“Opportunity przejechał znacznie więcej niż jakikolwiek inny pojazd kołowy w pozaziemskim świecie” komentuje John Callas z Jet Propulsion Laboratory (NASA). “To jest niesamowite, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę, że Opportunity miał przejechać zaledwie około jednego kilometra i nigdy nie był planowany na długie dystanse”.
Na długo przed pojawieniem się Curiosity w 2012 roku, po Czerwonej Planecie krążyła już para łazików Spirit i Opportunity. Oba łaziki były zaprojektowane do działania przez 90 dni marsjańskich (marsjańska doba wynosi 24 godziny i 39,5 minuty) i mimo to przekroczyły tę granicę. Baterie słoneczne Spirit przestały generować prąd w 2010 roku, ale Opportunity nadal pracuje i ostatnio świętowaliśmy 10-tą rocznicę jego pracy. Przez ten czas, dzielny łazik pomaga nam w poznaniu budowy Marsa przesyłając zdjęcia śladów dawnej aktywności wody na planecie.
“W najśmielszych nawet snach nikt nie przypuszczał, że ten łazik wytrzyma tak długo”, komentuje Callas. “Ludzie na początku robili zakłady: ‘może przetrwamy pierwszą zimę marsjańską’, ‘może dwa lata’, ale nikt nie podejrzewał, że wytrzyma aż tak długo”.
Rys. 2 Żółta linia na mapie przedstawia trasę jaką przebył Opportunity: od miejsca lądowania w kraterze Orzeł do ostatniej przejażdżki 27. lipca. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS/NMMNHS
W dniu 27. lipca br. Opportunity przejechał zaledwie 48 metrów, ale łączny przebieg wynosi już 40,25 km! Całą trasę łazika zaznaczono na Rys. 2. W tym miesiącu łazik operuje na zachodniej krawędzi krateru Endeavour, do którego dotarł w 2011 roku. Ten obszar dostarczył dowodów, że dawniej była tu woda o mniejszym odczynie kwasowym niż wewnątrz krateru Orzeł, gdzie łazik wylądował.
Poprzedni rekord przebytej odległości należał do radzieckiego łazika Łunochod 2, który wylądował na Księżycu 15. stycznia 1973 roku. W ciągu zaledwie pięciu miesięcy łazik pokonał dystans 39 kilometrów. Kiedy na początku tego roku Opportunity zbliżył się do tego rekordu, to zespół opiekujący się łazikiem nazwał jeden z kraterów znajdujących się na zachodnim zboczu krateru Endeavour na cześć poprzedniego rekordzisty, kraterem Łunochod 2 (Rys. 3).
Jeżeli Opportunity będzie w stanie dalej się poruszać, to może uda się osiągnąć dystans maratonu, około 42,2 km. Wówczas łazik dotrze do kolejnego interesującego miejsca, nazwanego Doliną Maratonu. Obserwacje tego miejsca z orbity wskazują na obecność minerałów ilastych, które są otoczone przez strome zbocza z widocznymi różnymi warstwami. Naukowcy wierzą, że dzielny Opportunity podoła i temu wyzwaniu!
Źródło: Hubert Siejkowski | www.iflscience.com
Na ilustracji: Porównanie przebytych odległości przez pojazdy poruszające się po Księżycu i Marsie. Źródło: NASA/JPL-Caltech