Przejdź do treści

Marsjańskie igloo

Misja załogowa na Marsa wydaje się obecnie całkiem prawdopodobna. Ma szansę odbyć się w następnej dekadzie. Podczas gdy trwają już pierwsze próby kompletowania marsjańskiej załogi, naukowców wciąż trapią różne problemy i wątpliwości. Na przykład pytanie o to, gdzie osadnicy marsjańscy będą mieszkać. Jednym z pomysłów inżynierów z Centrum NASA Langley jest wykorzystanie obecnej na Czerwonej Planecie wody – miałaby ona być wykorzystywana do budowy czegoś w rodzaju kosmicznego igloo.

Poprzednie pomysły bywały bardzo różne. Niektóre z nich to konstrukcja marsjańskiego domu opartego na skałach - regolitach, lodowe budynki wydrukowane w technologii 3D, schrony zbudowane z przetworzonych materiałów pochodzących ze statku kosmicznego, czy wreszcie podziemne schrony z bazaltów. Większość z nich łączy jedno – to idee bazujące na wykorzystaniu naturalnych zasobów planety, które ostatecznie mają chronić ludzi przed promieniowaniem kosmicznym. Ma to jedną ogromną zaletę – nie trzeba wówczas transportować materiałów budowlanych z Ziemi.

Idea Lodowego Domu została opracowana we współpracy z zespołem z SEArch (Space Exploration Architecture) oraz Clouds AO (Clouds Architecture Office). Pomysł zdobył pierwsze miejsce w konkursie NASA o nazwie 3D Printed Habitat Challenge Design Competition. Uznano go za najlepsze z dotychczas proponowanych rozwiązań.

Najważniejszą z jego zalet jest  „nadmuchiwana” zewnętrza osłona, która może przechowywać wodę w specjalnych komórkach. Woda ta służy wówczas jako materiał chroniący ludzi przed promieniowaniem kosmicznym. Istnieje również możliwość chemicznego przekształcenia marsjańskiej wody dla pojazdu Mars Ascent Vehicle.

Lodowe Domy będą także lekkie. To ważne – marsjańscy koloniści muszą być w stanie łatwo transportować ich poszczególne elementy oraz budować je i składać. Podziemne bunkry proponowane jako jedna z alternatyw wymagałyby na przykład wcześniejszego kopania w ziemi – do tego potrzeba ciężkich maszyn, które na Marsa musiałyby być jakoś przetransportowane. Wreszcie – lodowa pokrywa i inne materiały wybrane do konstrukcji tych schronień pozwolą światłu słonecznemu na dość swobodny dostęp do przestrzeni zamieszkiwalnej, co jest ważne dla samopoczucia i zdrowia psychicznego osadników.

Jak jednak utrzymana zostanie w nich optymalna dla człowieka temperatura około 22º Celsjusza? Obecny w atmosferze Marsa dwutlenek węgla posłuży jako warstwa izolacyjna umieszczona pomiędzy wewnętrzną strukturą schronu a jego lodową pokrywą zewnętrzną. Lodowe Domy będą też prawdopodobnie w stanie utrzymać odpowiednie ciśnienie, które pozwoli na wykonywanie części prac bez specjalnych skafandrów ciśnieniowych.

Czytaj więcej:


Źródło: NASA, SEArch

Lodowe Domy na Marsie będą oparte na lokalnie pozyskiwanych zasobach wody. Pokrywa lodowa ma chronić osadników przed szkodliwym wpływem promieni kosmicznych. Źródło: NASA Langley/Clouds AO/SEArch)


Reklama