Przejdź do treści

Marsjańskie rzeki

 Zdjęcie przedstawia  skały sfotografowane na Marsie (lewy panel) i podobne skały widziane na Ziemi (prawy panel).
Curiosity dokonał kolejnego wielkiego odkrycia. Tym razem pokazał, że na powierzchni Marsa płynęły kiedyś rzeki, o czym poinformowano na łamach czasopisma Science.

Curiosity to marsjański łazik, będący jednym z najbardziej spektakularnych projektów NASA. Celem misji jest zbadanie warunków panujących na Marsie i próba odpowiedzi na nurtujące pytanie dotyczące istnienia życia na tej planecie.  Łazik porusza się po powierzchni Czerwonej Planety  od 10 miesięcy i ciągle dostarcza nowych informacji na jej temat.

Powierzchnia Marsa, jaką znamy dziś, jest zimna i sucha. A więc warunki nie sprzyjają obecności wody i płynących rzek na powierzchni. Jednak analiza ukształtowania Czerwonej Planety: widoczne delty czy kanały mogą dostarczyć informacji, czy rzeki były tam obecne w przeszłości.
Dotychczasowe programy badawcze, mające na celu poznanie natury Marsa nie dostarczyły np. zadowalająco dobrych zdjęć, na których widoczne byłyby pozostałości po płynącej wodzie.
 
Udało się to jednak łazikowi Curiosity, o czym na łamach Science donoszą Rebecca Williams z Planetary Science Institute w Tucson (USA) wraz ze współpracownikami. Naukowcy skorzystali zarówno ze zdjęć wykonanych przez Curiosity, jak i wykonanej przez łazik analizy składu gleby oraz skał. Na podstawie obserwacji z okolic krateru Gale stwierdzono, że obecne tam skały musiały zostać poddane działaniu płynącej wody.

Naukowcy podkreślają, że wszystkie analizowane przez nich skały okazały się być płaskie i gładkie, co wskazuje na obecność płynącej wody. Kamienie te są bardzo podobne do otoczaków z rzek jakie znamy na Ziemi. A zatem oznacza to, że w miejscach wskazanych przez badaczy, musiały płynąć rzeki podobne do ziemskich. Dodatkowe badania dotyczące dowodów istnienia rzek na Marsie, takich jak ich sposób rozmieszczenia czy dokładny kształt, pozwalają na oszacowanie nurtu rzek czy ich głębokości. Naukowcy szacują, że rzeka w pobliżu krateru Gala miała głębokość od 0,03 do 0,9 metra i płynęła z prędkością od 0,2 do 0,75 metra na sekundę.

Dowody na istnienie rzek na Czerwonej Planecie wskazują, że jest  to bardzo dynamiczna planeta.
 
 
Czytaj więcej:

 

Źródło: Alicja Wierzcholska | Science, space.com

Na zdjęciu:  Zdjęcie przedstawia  skały sfotografowane na Marsie (lewy panel) i podobne skały widziane na Ziemi (prawy panel).

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama