Przejdź do treści

Marsobus wyruszył na ulice Kielc

Marsobus wyrusza na ulice Kielc

Dlaczego marsjański grunt ma charakterystyczny rdzawy kolor? Jak długo trwa rok na Czerwonej Planecie i jakie polskie urządzenia biorą udział w misjach marsjańskich? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania wystarczy wsiąść do pierwszego w Polsce marsjańskiego autobusu edukacyjnego, który we wtorek 20 sierpnia wyruszył na ulice Kielc.  

Marsobus to specjalnie przygotowany autobus komunikacji miejskiej w Kielcach. Na pewno będzie rzucał się w oczy. Grafika na karoserii i szybach autobusu nawiązuje do wyglądu panoramy na Marsie i przypomina kielczanom o dacie zbliżającego się wydarzenia - kolejnej edycji konkursu łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC), która po raz kolejny odbędzie się na Kielecczyźnie, jednak po raz pierwszy w stolicy regionu - Kielcach, na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Wewnątrz pojazdu przygotowano infografiki zarówno o samej Czerwonej Planecie i historii jej badań, jak również o udziale polskich firm w misje marsjańskie. 

Inauguracyjny pierwszy przejazd Marsobusu odbył się niedługo przed południem we wtorek 20 sierpnia. Pierwszymi pasażerami byli zaproszeni goście, w tym Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec. Organizatorów ERC reprezentowali: Łukasz Wilczyński, CEO Planet Partners, rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński oraz Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A. Na konferencję przybyli również liczni przedstawiciele mediów.

Jak mówi Łukasz Wilczyński, pomysłodawca oraz wykonawca projektu edukacyjnego autobusu: "Marsobus ma za zadanie popularyzować wiedzę o kosmosie i zaszczepiać pasję do nauki u osób w każdym wieku. We wnętrzu pojazdu umieściliśmy mnóstwo ciekawostek o Marsie, które z pewnością zainteresują najmłodszych, ale także informacje o rodzimych firmach mających wkład w eksplorację kosmosu, co pozwoli nam budować świadomość o polskim sektorze kosmicznym wśród dorosłych."

Pierwsza trasa marsjańskiego autobusu rozpoczęła się przy kampusie Politechniki Świętokrzyskiej i wiodła przez centrum Kielc - obok Urzędu Wojewódzkiego, ratusza przez Wzgórze Zamkowe aż do wykonania pełnej pętli przed kielecką uczelnią. Przejazd był wyjątkowy nie tylko dlatego, że pojazd nie zatrzymywał się na przystankach, lecz również za sprawą nietypowego gościa wyręczającego pasażerów w kasowaniu biletów. Był nim łazik IMPULS II skonstruowany przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej, zwycięzca ubiegłorocznej edycji ERC w Starachowicach oraz zakończonego w czerwcu konkursu University Rover Challenge w USA. O sukcesach polskich studentów pisaliśmy tutaj

Autobus edukacyjny jest efektem współpracy firmy komunikacyjnej Planet Partners, członka Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, z organizatorami ERC oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach. Marsobus został włączony do regularnego taboru MPK, co oznacza, że od tej chwili będzie kursował na wielu różnych liniach. Autobus będzie można spotkać na ulicach Kielc aż do 13 września, a więc do rozpoczęcia finału międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge. Podróżni na trasie raczej nie spotkają już kieleckiego łazika, który po odbyciu przejazdu wrócił na Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej wraz ze swoimi twórcami, przygotowując się do kolejnych wyzwań. 

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że na tego typu imprezie korzysta miasto, jego uczelnie, oraz lokalny biznes, który może rozwijać się w innowacyjnych kierunkach. "Konkurs robotyczny, którego gospodarzem jest Politechnika Świętokrzyska to także duża promocja dla Miasta Kielce"– dodaje Prezydent. Konferencję prasową w żartobliwy sposób zakończył poseł Krzysztof Lipiec, zwracając się do prezydenta, by rozważył budowę kosmodromu w miejscu, gdzie poprzednie władze miasta planowały budowę portu lotniczego. 

European Rover Challenge już za niespełna miesiąc. W dniach 13-15 września do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjedzie niemal 400 młodych konstruktorów z 5 kontynentów, którzy na oczach publiczności powalczą o zwycięstwo. Na odwiedzających czekać będzie również pełna atrakcji Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych i towarzyszące jej warsztaty oraz prelekcje dla młodszych i starszych pasjonatów nauki. Na pikniku naukowym nie zabraknie stoiska Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Uranii - Postępów Astronomii. W roli komentatora wystąpi Karol Wójcicki, twórca „Z głową z gwiazdach”, a wśród gości znajdzie się m.in. Tomasz Rożek – znany dziennikarz i popularyzator nauki, autor fanpage „Nauka.To lubię”. Gościem specjalnym będzie Stephen Jurczyk, wiceprezes agencji kosmicznej NASA. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego – współorganizatorem konferencji mentoringowo-biznesowej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Więcej na temat wydarzenia można czytać na bieżąco na stronie www.roverchallenge.eu.

 

Autor artykułu i zdjęć: Mikołaj Sabat

Reklama