Przejdź do treści

Masywne gwiazdy z polem magnetycznym w układzie podwójnym

Kanadyjski doktorant zbadał unikalny obiekt - dwie masywne gwiazdy z polami magnetycznymi w układzie podwójnym. Matt Shultz z Queen University w Ontario swoje najnowsze wyniki badań nad systemem epsilon Lupi opublikował w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Około 1/3 gwiazd w naszej Galaktyce to gwiazdy w układach podwójnych, gdzie dwie lub więcej gwiazd okrążają wspólny środek masy. Są one bardzo wartościowe dla astronomów, bowiem obserwowanie ich zachowania pozwala im oszacować ich masę oraz połączyć ją z jasnością - to nasze główne źródło wiedzy o ewolucji gwiazd.

Shultz jest członkiem konsorcjum Binarity and Magnetic Interactions in various classes of Stars - BinaMIcS kierowanego przez dr Evelyne Alecian z University of Grenoble we Francji. W ramach współpracy badane są właściwości magnetyczne ciasnych układów podwójnych. Shultz dokonał swojego odkrycia podczas obserwacji przy użyciu Canada-France-Hawaii Telescope na Mauna Kea, na Hawajach.

Epsilon Lupi to czwarty pod względem jasności układ gwiazd południowego gwiazdozbioru Wilka. Para gwiazd oddalona jest od nas o 500 lat świetlnych. Obie gwiazdy są koloru niebieskiego i mają masę 7 do 8 mas Słońca każda. Łącznie układ ten jest około 6000 razy jaśniejszy od Słońca. Astronomowie od wielu lat wiedzieli, że epsilon Lupi to układ podwójny, wiedzieli też, że składnik główny ma pole magnetyczne, jednak jak dotąd nie było znane, że również druga z olbrzymich gwiazdy posiada tę cechę.

Shultz powiedział: "Pochodzenie magnetyzmu w przypadku masywnych gwiazd jest wciąż dla nas zagadką, a to odkrycie może nam pomóc rzucić trochę światła na pytanie dlaczego którakolwiek z tych gwiazd ma pole magnetyczne.

W chłodnych gwiazdach takich jak Słońce, pola magnetyczne generowane są przez dynamo napędzane przez silną konwekcję w zewnętrznych warstwach gwiazdy, gdzie gorąca materia unosi się ku powierzchni, ochładza się i opada. Jednak w otoczkach masywnych gwiazd konwekcja praktycznie nie występuje, więc teoretycznie nie ma wsparcia dla mechanizmu dynama. Niemniej jednak około 10% masywnych gwiazd charakteryzuje silne pole magnetyczne.

Więcej informacji:

Źródło: Royal Astronomical Society

Reklama