Przejdź do treści

Medal Karla Schwarzschilda 2018 dla prof. Andrzeja Udalskiego

Prof. Andrzej Udalski

Prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego został laureatem prestiżowej nagrody w dziedzinie astronomii i astrofizyki w Niemczech – Medalu Karla Schwarzschilda. Wyróżnienie zostało przyznane naukowcowi za pionierski wkład w rozwój nowej dziedziny badań astrofizycznych „time domain astronomy”, badającej zmienność jasności i innych parametrów obiektów Wszechświata w różnych skalach czasowych.

Medal Karla Schwarzschilda przyznawany jest przez niemieckie Towarzystwo Astronomiczne (Astronomische Gesellschaft) od 60 lat. Otrzymują go wybitni astronomowie z całego świata. W tym roku towarzystwo postanowiło nagrodzić prof. Andrzeja Udalskiego za jego wkład w nową dziedzinę badań „time domain astronomy”.

Andrzej Udalski istotnie wzbogacił prawie wszystkie obszary astronomii. Od ponad 25 lat prowadzi projekt OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment), będący od momentu powstania jednym z największych przeglądów zmienności nieba i laboratorium pionierskich badań w dziedzinie „time domain astronomy” – mówi profesor Joachim Wambsganss, prezes Towarzystwa Astronomicznego. Jego odkrycia obejmują szeroki zakres zagadnień v od planet pozasłonecznych z efektem mikrosoczewkowania grawitacyjnego i metody tranzytów, poprzez badania gwiazd zmiennych różnych typów, aż po uzyskanie istotnych nowych informacji na temat struktury Drogi Mlecznej i galaktyk z Grupy Lokalnej oraz kwazarów – dodaje.

Prace profesora Udalskiego i zespołu OGLE mają wpływ na wiele dziedzin współczesnej astrofizyki. Laureat Medalu Karla Schwarzschilda nie tylko kierował obserwacjami oraz analizą i interpretacją danych, ale także zaprojektował system obserwacji projektu OGLE i budował szerokokątne kamery dla poszczególnych jego faz. Obecnie projekt OGLE wykorzystuje kamerę mozaikową CCD złożoną z 32 detektorów. Jest to jeden z największych tego typu instrumentów naukowych na świecie. Praca prof. Udalskiego obejmuje również analizę danych w czasie rzeczywistym w połączeniu z systemem wczesnego ostrzegania, co umożliwia innym obserwatorom z całego świata na szybkie reagowanie na niespodziewane zdarzenia astronomiczne.

Profesor Andrzej Udalski jest członkiem rzeczywistym PAN, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (PAU), a od 2012 roku również członkiem zagranicznym amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk (National Academy of Sciences – NAS) Otrzymał w trakcie swej pracy naukowej wiele prestiżowych nagród naukowych, m.in. nagrodę Tycho Brahe 2018 przyznaną przez Europejskie Towarzystwo Astronomiczne (European Astronomical Society – EAS) oraz nagrodę Dan David Prize 2017, Fundacji Dana Davida i Uniwersytetu w Tel Awiwie. W 2002 roku otrzymał nagrodę Fundacji Nauki Polskiej, a w 2009 roku prestiżowy grant ERC-IDEAS Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla doświadczonych naukowców.

Informacja o przyznaniu medalu została ogłoszona podczas zebrania Niemieckiego Towarzystwa Astronomicznego na trwającym obecnie Kongresie Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) w Wiedniu.

Wręczenie Medalu połączone z wykładem laureata nastąpi w przyszłym roku podczas zjazdu astronomów niemieckich w Stuttgarcie.

Źródło: Uniwersytet Warszawski

Profesor Andrzej Udalski

 

Reklama