Przejdź do treści

Megamasery w jądrach galaktyk pozwalają lepiej zrozumieć rozszerzający się Wszechświat

Nowy obraz pochodzący z Teleskopu Hubble'a przedstawia intensywne serca z dwóch galaktyk MCG + 01-38-004 (kolor czerwony) i MCG + 01-38-005 (kolor niebieski), które wyrzucają promieniowanie z konstelacji Panny. Uczeni badając emisje z tak zwanych "mega maserów" w centrach niektórych galaktyk, mogą między innymi uzyskać dokładniejsze pojęcie o tym, jak szybko rozszerza się Wszechświat. 

Jeśli kiedykolwiek spojrzeliśmy na pryzmat i zobaczyliśmy światło rozbłyskujące na tęczę, zauważymy wtedy niewielką część spektrum elektromagnetycznego. Elektryczne i magnetyczne fale tego widma wahają się od promieniowania gamma wysokich energii na jednym z końców, przez fale widzialne aż do niskich energii mikrofal i fal radiowych. Promieniowanie wytwarzane przez urządzenia mikrofalowe może być również wytwarzane poprzez aktywność w centrach galaktyk, takie, jak te na nowym zdjęciu zrobionym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, opublikowanym 1 września przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Galaktyki MCG + 01-38-004 i MCG + 01-38-005 są źródłami wysokich energii, znanymi jako masery emitujące promieniowanie mikrofalowe tego samego rodzaju i są to fale, które mogłyby być użyte do natychmiastowego podgrzania kubka wody. Maser jest akronimem, który zastępuje "l" lasera - litera oznacza światło - "m" dla "mikrofalówki". Mega maser jest, jak sugeruje sama nazwa, silniejszą wersją masera i jest tak ostre, że zgodnie z uwolnieniem może być nawet 100 milionów razy bardziej jaśniejszy niż masery znalezione w Drodze Mlecznej. Obiekty te można również znaleźć w ogromnych centrach niektórych z galaktyk, a czasami zawierają one chmury gazowe, które z kolei zawierają cząsteczki wody i alkoholu etylowego.

Kiedy lokalne zjawiska, w tym supermasywne czarne dziury, stymulują te chmury, emitują one duże ilości energii. Według oświadczenia atomy wodoru i tlenu cząsteczek wody chmur pochłaniają część tej ogromnej energii i emitują ją w postaci mikrofal, które naukowcy obserwują za pomocą detektorów mikrofalowych - choć sam Hubble ich nie widzi. Chociaż teleskop Hubble'a nie może wykryć promieniowania mikrofalowego, imiennik teleskopu, Edwin Hubble, ma znaczenie w tej dyskusji na temat wykrywania mikrofali. Najważniejszy wkład Hubble'a w astronomię to wyznaczenie stałej Hubble'a, która została ponownie zdefiniowana przez badanie megamaserów, takich jak te znalezione w centrum tych galaktyk.

Zgodnie z informacją, emisje mikrofalowe z galaktyki MCG + 01-38-005 zostały wykorzystane do dostrojenia wartości stałej Hubble'a, którą mierzy się by określić, jak szybko rozszerza się Wszechświat.

Źródło: space.com

Opracował: Adam Tużnik

Więcej informacji:

Na ilustracji:

Zdjęcia galaktyk MCG + 01-38-004 (na górze) i MCG + 01-38-005 (na dole), które znajdują się w konstelacji Panny. Ich centra emitują promieniowanie do pobliskich chmur, które następnie absorbują energię i emitują ją jako mikrofale. Źródło: ESA/Hubble & NASA

 

Reklama