Przejdź do treści

Melissa, czyli tlen na ISS

Laboratorium AstroPlant. Źródło: ESA

Kiedy zasoby są mocno ograniczone, ludzie muszą wykorzystywać to, co akurat mają pod ręką. Szczególnie w dość trudnym do życia środowisku, jakim jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Choć jest ona regularnie zaopatrywana w najpotrzebniejsze rzeczy przez statki towarowe, przyszłe i dalsze loty kosmiczne będą oznaczały nowe wyzwania. Chodzi między innymi o kosmiczny recykling, czyli ponowne wykorzystanie zasobów – takich jak tlen. Naukowcy dokładnie badają więc, jak fotosynteza – proces, w którym organizmy przekształcają światło w energię, wytwarzając przy tym właśnie tlen jako produkt uboczny – działa w przestrzeni kosmicznej.

Naukowcy z ISS umieścili mikroalgi Arthrospira, znane też jako spirulina, w fotobioreaktorze, czyli rodzaju cylindra skąpanego w silnym świetle. W ten sposób na pokładzie stacji kosmicznej dwutlenek węgla może zostać przekształcony na drodze fotosyntezy w tlen i jadalną biomasę – białka. Na ile jest to jednak zdrowe i efektywne?

Fotosynteza na Ziemi występuje powszechnie, ale nie do końca wiemy, co może wpływać na nią w Kosmosie. Mając taką wiedzę, będziemy być może mogli wykorzystać ją w praktyce. Rozpoczęty właśnie eksperyment będzie trwał przez cały miesiąc i pozwoli to na dokładne zmierzenie ilości tlenu pozyskiwanego z alg. Następnie te same mikroalgi zostaną przeanalizowane na Ziemi, gdzie bezpiecznie ma je dostarczyć statek Dragon. Powrót alg planowany jest na kwiecień tego roku.

Naukowcy chcą w szczególności przyjrzeć się skutkom wpływu stanu nieważkości i promieniowania kosmicznego na komórki roślinne. Wiadomo już wprawdzie, że mikroalgi Arthrospira są wysoce odporne na promieniowanie, ale trzeba sprawdzić, jak dobrze radzą sobie ze wszystkimi rozmaitymi zagrożeniami związanymi z pobytem w przestrzeni pozaziemskiej. Projekt pilotażowy Artemiss jest pierwszym tego rodzaju programem badawczym, który ma szanse stać się dłuższym programem kosmicznym. Stanowi on część programu Melissa (Micro-Ecological Life Support System Alternative) mającego na celu opracowywanie technologii regeneracyjnych do wspomagania życia w Kosmosie. Należy do niego między innymi inny ciekawy projekt naukowo-edukacyjny o nazwie AstroPlant, w którym bierze udział również społeczność pozanaukowa, łącznie ze szkołami.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: ESA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Zdjęcie: Laboratorium AstroPlant. Źródło: ESA

 

Reklama