Przejdź do treści

Międzynarodowa Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej” online

Międzynarodowa Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”

28-29 maja 2020 r. odbędzie się międzynarodowa konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej” zorganizowana przez Fundację Nicolaus Copernicus. Po raz pierwszy konferencja odbędzie się w całości online. W jej trakcie zostanie przedstawiony stan najnowszych badań dotyczących Mikołaja Kopernika oraz wyświetlony film dokumentalny „Wyprawa na zaćmienie Słońca USA 2017”.

Fundacja Nicolaus Copernicus od siedmiu lat organizuje konferencje, których celem jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej działalności Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego na świecie Polaka, a także jego dziedzictwa w nauce światowej. Gośćmi tych międzynarodowych spotkań są najwybitniejsi na świecie eksperci w zakresie historii nauki oraz samej postaci polskiego astronoma. Do tej pory odbyło się sześć spotkań z Mikołajem Kopernikiem, z czego dwa w Rybnie i cztery w Lubawie.

Tegoroczna edycja konferencji współorganizowana jest przez Instytut Historii Nauki PAN oraz Samorząd Miasta Lubawa. Mogła dojść do skutku dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Miasta Lubawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności oraz Samorządu i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Co warto podkreślić, po raz pierwszy odbędzie się w całości online. Wynika to z sytuacji epidemiologicznej na świecie i braku możliwości fizycznego dotarcia do Tryszczyn i Lubawy uznanych zagranicznych naukowców.

Konferencja została podzielona na dwa dni. Pierwszego dnia obrady będą odbywały się z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach od godziny 18:00. Drugiego dnia konferencja przenosi się na Zamek Biskupów Chełmińskich w Lubawie – start o godzinie 10:00.

W skład komitetu naukowego konferencji wchodzą: Jarosław Włodarczyk (Institute for the History of Science), Maciej Jasiński (Institute for the History of Science), Robert Szaj (Nicolaus Copernicus Foundation), Maciej Mikołajczyk (Nicolaus Copernicus Foundation).

Konferencję będzie można śledzić poprzez strony:

Profil fb Obserwatorium Truszczyny

Profil fb Nicolaus Copernicus Foundation

Kanał YouTube.com Nicolaus COPERNICUS

Naukowcy związani z Fundacją Nicolaus Copernicus z Truszczyn dowodzą, że wizyty Mikołaja Kopernika w Lubawie wiosną i latem 1539 roku miały ogromne znaczenie dla publikacji dzieła astronoma „De Revolutionibus”.

–„To właśnie w Lubawie Kopernik za namową biskupa Tiedemanna Giesego oraz swojego ucznia Retyka podjął decyzję i wyraził zgodę na publikację drukiem swojego dzieła De Revolutionibus” – mówi Robert Szaj, Dyrektor Generalny Fundacji Nicolaus Copernicus.

I to właśnie w Lubawie Retyk napisał swoje dzieło „Narratio Prima”, które jest omówieniem teorii Mikołaja Kopernika. Konferencja poświęcona temu zagadnieniu odbyła się w 2017 r.

„Urania – Postępy Astronomii” sprawuje patronat medialny nad konfernecją.

PROGRAM KONFERENCJI

28 maja 2020 r. 18.00, Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach

Prowadzący: Robert Szaj, Michał Juszczakiewicz

Wystąpienia gości:

 • Prof. Pietro Daniel Omodeo, Uniwersytet Wenecki „Kopernik we Włoszech”
 • Prof. Andrzej Niedzielski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika ,,Planety poza Układem Słonecznym (egzoplanety)”
 • Sławomir Miernicki, Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii „Instrumenty Mikołaja Kopernika”
 • Maciej Mikołajczyk, Prezes Fundacji Nicolaus Copernicus „Kopernik prawnik”
 • Robert Szaj, Michał Juszczakiewicz, Obserwacje nieba, instrumenty Mikołaja Kopernika

29 maja 2020 r. g. 10.00, Zamek Biskupów Chełmińskich w Lubawie

Prowadzący: Robert Szaj, Michał Juszczakiewicz

Wystąpienia gości:

 • Dr Jerzy Sikorski, Urząd Konserwatora Zabytków, „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”
 • Michał Juszczakiewicz, Robert Szaj, Fundacja Nicolaus Copernicus – Filmy dokumentalne dotyczące Mikołaja Kopernika.
 • Prof. Jarosław Włodarczyk, Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, „Kopernik na Ziemi Lubawskiej – wprowadzenie do wykładów”
 • Katarzyna Borkowska, Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk,  ,,Lekarz potrzebny od zaraz – studia medyczne i praktyka lekarska Mikołaja Kopernika”
 • Dr Maria Jakubowska, Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, ,,Podróż Jana Brożka śladami Mikołaja Kopernika do Prus Królewskich i na Warmię w 1618 r.”
 • Dr Karolina Karpińska, Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, ,,Aparat matematyczny przewrotu kopernikańskiego”
 • Projekcja filmu dokumentalnego pt. „Wyprawa na zaćmienie Słońca USA 2017”

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Robert Szaj, Fundacja Nicolaus Copernicus

Reklama