Przejdź do treści

Minister Gowin prosi astronomów o cierpliwość

Jarosław Gowin

W środę 5 września 2018 roku Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego (MNiSW), wypowiedział się na antenie Polsat News w sprawie projektu nowej listy dyscyplin naukowych, który wzbudził liczne protesty, m.in. z powodu usunięcia astronomii z listy samodzielnych dyscyplin. Zadeklarował iż analizuje nadesłane uwagi i poprosił astronomów o cierpliwość.

Na początku sierpnia opublikowany został przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt rozporządzenia dotyczący podziału dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych. Wzbudził on wiele kontrowersji. W szczególności astronomia została pozbawiona statusu samodzielnej dyscypliny i włączona do nauk fizycznych. Pisma z protestami, wraz z argumentacją merytoryczną, wystosowały instytuty astronomiczne, Komitet Astronomii PAN, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz inne organizacje i instytucje. Dodatkowo 30 i 31 sierpnia rozesłana została publiczna petycja apelująca do Ministerstwa w sprawie astronomii, którą w tak krótkim czasie poparło prawie 8000 osób.

W wypowiedzi w Polsat News, cytowanej następnie przez serwis Nauka w Polsce PAP, wicepremier Jarosław Gowin odniósł się do projektu listy dyscyplin naukowych oraz do nadesłanych głosów w sprawie. Minister uważa, iż w Polsce jest zbyt dużo dyscyplin naukowych w porównaniu z innymi krajami i trzeba je skomasować.

Wicepremier przyznał jednak, iż z astronomią [...] sytuacja jest o tyle inna niż z wieloma innymi zbyt szeroko zakrojonymi dyscyplinami, że polscy astronomowie reprezentują naprawdę światowy poziom. Poprosił także astronomów o cierpliwość w sprawie rozporządzenia. Teraz tę propozycję konsultujemy. Astronomów proszę o cierpliwość, jeszcze tydzień lub dwa. Po zebraniu wszystkich opinii podejmę ostateczne decyzje – powiedział.

Więcej informacji:

 

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Na zdjęciu: Jarosław Gowin - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Fot.: MNiSW

Reklama