Przejdź do treści

Minotaur IV wysyła na orbitę satelitę wojskowego USA

Z wybrzeży Florydy wystartował dziś w nocy zmodyfikowany pocisk balistyczny z czasów Zimnej Wojny Minotaur IV. Wyniósł w przestrzeń kosmiczną satelitę wojskowego ORS-5, który z orbity wzdłuż równika będzie przyglądał się innym satelitom usytuowanym na orbitach geostacjonarnych.

5-stopniowa rakieta na paliwo stałe, operowana przez firmę Orbital ATK wystartowała w sobotę rano o 8:04 polskiego czasu. Pierwsze trzy stopnie pochodzące z dawnego pocisku Peacekeeper rozpędziły rakietę z ładunkiem w lot suborbitalny, a potem dwa dobudowane stopnie Orion 38 wyprodukowane przez firmę Orbital ATK dopełniły dzieła i ustawiły statek na orbicie. Najpierw wypuszczone zostały trzy minisatelity standardu CubeSat podróżujące z głównym ładunkiem. Potem drugi ze stopni Orion 38 umieścił siebie i ładunek na wysokości 600 km i orbicie o inklinacji 0 stopni.

O ładunku


SensorSat to statek o masie 113 kg. Jego głównym celem będzie obserwacja satelitów na orbicie geostacjonarnej, śmieci kosmicznych oraz ewentualnych zmian w pozycjach tych satelitów. Dzięki niskiej orbicie równikowej statek będzie przelatywał pod każdym satelitą geostacjonarnym co 104 minuty.

Orbita geostacjonarna z uwagi na to, że satelity na niej zachowują stałe położenie względem obserwatora na Ziemi jest najpopularniejszą orbitą w zastosowaniach komercyjnych i wojskowych. Znajduje się na niej obecnie 441 satelitów w różnych stanach aktywności i wiele niekontrolowanych już obiektów i szczątków.

Satelita SensorSat jest projektem stosunkowo niskiego kosztu. Sam statek kosztował niecałe 50 milionów dolarów. Dzięki specjalnie pomyślanym pozycjonowaniu satelity podczas wykonywania obrazowania, można przy pomocy stosunkowo nieskomplikowanej optyki i kontroli położenia uzyskać obrazy nawet dosyć małych obiektów.

Podsumowanie


Był to 53. start rakiety orbitalnej w tym roku. Dopiero po raz 6. w historii startowała rakieta należąca do rodziny Minotaur IV. Firma Orbital ATK sprzedająca usługi tej rakiety ma w tym roku zaplanowane jeszcze dwa starty: Minotaur-C ma wynieść 6 małych satelitów obserwacyjnych SkySat, a Antares dostarczy do ISS statek zaopatrzeniowy Cygnus.

Źródło: SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Minotaur IV startująca z satelitą SensorSat w ramach misji ORS-5. Zdjęcie: OrbitalATK/Ben Cooper.
relacja

Reklama