Przejdź do treści

Misja InSight nie wystartuje w marcu 2016 roku

lądownik InSight
NASA zawiesiła planowany na marzec 2016 roku start marsjańskiej misji InSight z powodu problemów z jednym z kluczowych instrumentów naukowych - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna we wtorek.

Celem lądownika miało być zbadanie wnętrza planety i rzucenie nowego światła na procesy zachodzące podczas formowania się planet skalistych w Układzie Słonecznym. Następne okno startowe dla misji dostępne będzie dopiero 26 miesięcy później.

"Zbadanie budowy wnętrza Marsa znajduje się na samym szczycie priorytetów wielu planetologów już od czasów misji Viking," powiedział John Grunsfeld, zastępca administratora Dyrektoratu Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie.

"Dzięki naszym misjom bezustannie przesuwamy granice technologii tak, aby umożliwić dalsze badania naukowe. Jednak badanie przestrzeni kosmicznej nie zna litości i musimy stwierdzić, że nie jesteśmy gotowi do startu w oknie startowym dostępnym w 2016 roku," powiedział w oświadczeniu.

Problemem jest sejsmometr dostarczony przez francuską agencję kosmiczną CNES )Centre National d'Etudes Spatiales), zaprojektowany do zbadania ruchów skorupy nawet tak małych jak średnica atomu.

NASA oświadczya, iż decyzja o opóźnieniu misji podjęta została po nieudanych próbach usunięcia nieszczelności urzadzenia. Sejsmometr musi utrzymywać wszystkie trzy swoje czujniki w warunkach próżniowych, aby wytrzymać nieprzyjazne marjańskie środowisko.

Nieszczelność wykryta wcześniej w tym roku, która sprawiała, że niemożliwe było utrzymanie warunków próżniowych została skutecznie usunięta i zespół misji "miał nadzieję, że ostatnia poprawka także zakończy się powodzeniem."

Niemniej jednak instrument uległ awarii po raz kolejny i nie był w stanie zapewnić warunków próżniowych podczas testów przeprowadzanych w poniedziałek w ekstremalnie niskich temperaturach.

"Po raz pierwszy udało się zbudować tak czuły instrument," powiedział Marc Pircher, dyrektor Centrum Kosmicznego CNES w Tuluzie.

"Byliśmy bardzo blisko sukcesu, jednak wystąpiła anomalia, która wymaga dalszych badań. Nasze zespoły znajdą sposób rozwiązania tego problemu, jednak nie uda się tego zrobić przed startem planowanym na 2016 rok."

Geometria układu Ziemia-Mars sprawia, że najlepsze okno startowe dla misji z Ziemi na Marsa występuje co 26 miesięcy.

"W przypadku misji InSight okno startowe w 2016 roku otwarte było od 4 do 30 marca," poinformowała agencja kosmiczna.

"Decyzja co do przyszłości misji podjęta zostanie w nadchodzących miesiącach, jednak jedno jest pewne: NASA wciąż pozostaje zdeterminowana do prowadzenia badań naukowych i eksploracji Marsa," dodał Grunsfeld.

Źródło: konferencja prasowa NASA

Reklama