MOC Odkrywców - Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki 2022

Moc Odkrywców - Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki 2022

Już w najbliższą sobotę, 11 czerwca 2022 r. w Rzeszowie wystartuje kolejne spotkanie z nauką i techniką pod nazwą MOC Odkrywców. Wydarzenie odbędzie się na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Dla zwiedzających organizatorzy przygotowali moc atrakcji, w tym m.in. pokazy fizyczne i chemiczne oraz wysokich napięć, spotkania z ludźmi pozytywnie zakręconymi z różnych stron Polski oraz z łazikiem marsjańskim „Legendary”. Piknik startuje o godz. 11.00 i potrwa do godz. 18.30.

Marlena Proszak i  Paweł Pasterz to pomysłodawcy i inicjatorzy imprezy MOC Odkrywców czyli Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki edycja 2022. Udało im się namówić wiele osób i instytucji z całej Polski do przybycia na kolejny organizowany przez nich piknik naukowo-techniczny w tym. m.in. znanego wszystkim popularyzatora nauki Wiktora Niedzickiego, który opowie o sensacyjnych dziejach polskich wynalazców i odkrywców.

Wydarzenie odbędzie się na ul. Powstańców Warszawy 12 przed i w gmachu Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Przed budynkiem rozłoży się miasteczko piknikowe, które będzie działało od godz. 11.00 do godz. 17.00. W tym czasie będziemy mogli zobaczyć na trzech pasażach (nauki, techniki oraz kultury i sztuki) oraz na skwerze historii przygotowane przez organizatorów atrakcje, m.in.:

• Fantastyczne urządzenia demonstracyjne;
  • Interaktywne pokazy fizyczne i chemiczne kół naukowych uczelni wyższych, szkół średnich i podstawowych;
  • Pokazy wysokich napięć;
  • Experymentarium 3Z;
  • Łazik marsjański „Legendary”;
  • Bolid FS; Robotykę;
  • Pokazy tworzenia komet;
  • DdPajChiWo;
  • Demonstratory Energii Odnawialnej;
  • 4G i 5G oraz Druk 3D;
  • VR Space oraz retro konsole i komputery;
  • Ekspozycję okazów CITES;
  • Lotnictwo, Szybowce, Autobusy miejskie;
  • Wystawę modeli Star Wars i Legion 501;
  • Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego;
  • Sztukę,  Pokazy Capoeira; Wielkie Laboratoria Mobilne;
  • Film „Kiedy światło przegoniło mrok” przygotowany i zrealizowany w technologii VR;
  • oraz Prawdziwe symulatory lotu a nawet symulator skoków spadochronowych.

MOC Odkrywców 2022

Równoległe w ramach pikniku w salach wykładowych budynku V Politechniki Rzeszowskiej będą odbywały się odczyty, wykłady i pokazy:

Aula V1

• godz. 12.00 – Popularnonaukowa prezentacja Daniela Midasa
  • godz. 14.00 – Wykład popularnonaukowy pt. „Sensacyjne dzieje polskich wynalazców i odkrywców" w wykonaniu Wiktora Niedzickiego
  • godz. 17.00 – Wykład popularnonaukowy pt. „Fizyka... nie tylko w Gwiezdnych Wojnach” – duetu z Radiolatorium, Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz, oraz Gości z odległej galaktyki

Aula V2

• godz. 13.00 i 15.00 – Pokazy chemiczne Koła Naukowego Studentów Chemii ESPRIT – Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej.

Sala wykładowa V7

• godz. 11.00-17.00 – Pokazy Wysokich Napięć – Tesla Coil i Koła Naukowego „Megavolt” – Politechniki Rzeszowskiej

Sala wykładowa V6

• godz. 11.30-17.00 – Warsztaty Fluorescencyjne dr. PajChiWO  – dr Tomasz Książczyk

Sala wykładowa V5

• godz. 13.00 i 14.30 – Prezentacja pt. „Geodeci to Odkrywcy” – Mariusz Meus – Geodezyjna Akcja Edukacyjna – Honorowy Południk Krakowski
  • godz. 16.00 – Wykład popularnonaukowy pt. „Fizyka średniowiecznych machin bojowych, czyli czym Kazimierz Wielki o Rzeszów wojował” – Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego

Organizatorem wydarzenia jest firma POLIMEDIA.PL, a Głównym Partnerem Merytorycznych Politechnika Rzeszowska, na terenie której wydarzenie się odbędzie po raz kolejny. Stowarzyszenie Ars Scientia jest Partnerem Organizacyjnym.

Patronat Honorowy sprawują: Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Rzeszowa, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Polska Agencja Kosmiczna, Urząd Komunikacji Elektronicznej

Więcej informacji można znaleźć na profilu FB wydarzenia oraz na stronie internetowej imprezy.

Źródło: Polimedia.pl

Oprac. Paweł Z. Grochowalski