Przejdź do treści

MON kupuje satelity obserwacyjne od Francji

Francuskie satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego

We wtorek 27 grudnia 2022 roku wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak gościł w Warszawie ministra obrony Francji. Podczas spotkania zawarto umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce.

We wtorek 27 grudnia 2022 roku o 13:00 w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się z Sébastienem Lecornu, ministrem obrony Francji. Podczas spotkania została zawarta umowa na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce.

Dziękuję za nasze rozmowy, które były niewątpliwie niezwykle interesujące, i które świadczą o bliskich relacjach polsko-francuskich  zarówno w kontakcie dwustronnym, jak również w ramach Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mieliśmy okazję, żeby zatwierdzić dziś wspólnie umowę pomiędzy europejską firmą Airbus i jej gałęzią francuską a Agencją Uzbrojenia w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w dwa satelity rozpoznawcze. To niezwykle ważna zdolność i możliwość do tego, żeby uzupełnić to wszystko, co wiążę się z odstraszaniem oraz możliwością wczesnego ostrzegania. Zarówno w wymiarze wojskowym, jak i cywilnym – zaznaczył wicepremier Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Sébastienem Lecornu, szefem resortu obrony Francji.

Nowe satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w obszarze pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne działające w ramach francusko-polskiej konstelacji. Dzięki nim możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 centymetrów, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.

Podpisana we wtorek umowa przewiduje, że satelity zostaną dostarczone do 2027 roku, ale już od momentu podpisania umowy Polska będzie korzystała z danych dotyczących rozpoznania obrazowego. Ministrowie obrony podczas rozmów poruszyli również kwestie współdziałania w ramach formatów międzynarodowych: Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), Unii Europejskiej oraz Grupy Wyszehradzkiej, a także kwestie dwustronnej współpracy wojskowej.  Rozmawiali także na tematy dotyczące sytuacji bezpieczeństwa w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją.

Zakup francuskich satelitów (a w przyszłości także i innych) pozwoli na dalszą rozbudowę segmentu naziemnego w postaci Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.

Źródło: MON

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama