Przejdź do treści

Na Marsie mogą występować solanki

NASA ogłosiła najnowsze wyniki pomiarów pogody i gruntu marsjańskiego przez łazik Curiosity. Obliczenia wykonane na podstawie uzyskanych danych wskazują na możliwość występowania na Marsie solanek.

Łazik Curiosity zidentyfikował występowanie w gruncie marsjańskim nadchloranów. Są to sole, które mają własności absorbujące parę wodną z atmosfery oraz obniżające temperaturę zamarzania wody. Nadchlorany już kiedyś znaleziono na Marsie w ramach misji Mars Phoenix Lander.

Istnienie nadchloranów umożliwia potencjalnie występowanie solanek na Czerwonej Planecie, aczkolwiek na razie takowych nie zaobserwowano bezpośrednie - jedynie obliczenia wskazują na taką możliwość. Obliczenia oparto o dane dotyczące temperatury i wilgotności zbierane przez pełen marsjański rok. Okazało się, że w pobliżu Curiosity są warunki sprzyjające tworzeniu się małych ilości solanek. Mogą się one tworzyć w trakcie niektórych nocy i po wschodzie Słońca wysychać.

Jeślli solanki mogą występować w kraterze Gale, gdzie znajduje się Curiosity, a to przecież jest obszar blisko równika planety, to tym bardziej mogą istnieć w rejonach bliższych biegunom, gdzie jest więcej pary wodnej, albo w obszarach z większym zacienieniem.

„Ciekła woda jest niezbędna do życia takiego jakie znamy i dlatego jej poszukiwania są celem misji marsjańskich. Warunki panujące współcześnie w pobliżu powierzchni Marsa są mało korzystne do występowania drobnoustrojów, ale możliwość występowania ciekłych solanek na planecie ma duże znaczenie dla dalszych rozważań nad procesami geologicznymi związanymi z wodą i potencjalnymi warunkami czyniącymi Mars zdanym do zamieszkania” skomentował Javier Martin-Torres ze Spanish Research Council w Hiszpanii oraz z Lulea University of Technology w Szwecji, który jest członkiem zespołu Curiosity i głównym autorem badań.

Wyniki badań opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie „Nature Geosciences”

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na zdjęciu:
Fragment stacji pogodowej Rover Environmental Monitoring Station (REMS), którą dysponuje łazik Curiosity przebywający na powierzchni Marsa. Ten autoportret został wykonany przez Curiosity w styczniu 2015 r. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS.

Reklama