Przejdź do treści

Najmłodszy astronauta poleci w kosmos 20 lipca

Oliver Daemen

Już we wtorek 20 lipca 2021 r. odbędzie się próba pierwszego załogowego lotu rakiety New Shepard firmy Blue Origin. Poza właścicielem firmy Blue Origin, Jeffem Bezosem i jego bratem, Markiem Bezosem na pokładzie znajdą się 18-letni Oliver Daemen oraz 82-letnia Wally Funk. Jeśli zostanie przekroczona linia Karmana, zostaną tym samym najmłodszym astronautą i najstarszą astronautką.

Wtorkowy lot New Shepard będzie wyjątkowy. Nie dość, że w pierwszym locie rakiety Blue Origin poleci sam szef firmy Jeff Bezos, to na pokład zabierze jeszcze swojego brata Marka Bezosa, 82-letnią Wally Funk, najstarszą kandydatkę na astronautkę oraz czwartego pasażera, który może zostać najmłodszym astronautą w historii.   

15 lipca (czwartek) na stronie Blue Origin pojawiła się informacja, że czwartym pasażerem rakiety New Shepard będzie 18-letni Oliver Daemen.

To oznacza początek działalności komercyjnej New Shepard, a Oliver reprezentuje nowe pokolenie ludzi, którzy pomogą nam zbudować drogę do kosmosu – powiedział Bob Smith, dyrektor generalny Blue Origin.

Informacja ta zaskoczyła wielu obserwatorów, którzy spodziewali się, że czwartym pasażerem będzie tajemniczy milioner, który wygrał licytację biletu za 28 mln dolarów. Okazuje się, że nie mógł on polecieć w pierwszym locie New Shepard, ponieważ ma w tym czasie inne zobowiązania. Ale weźmie udział w innym locie w przyszłości.

Oliver Daemen pochodzi z Holandii (Królestwo Niderlandów). Ukończył szkołę średnią w 2020 r. Zrobił sobie rok przerwy od nauki i w tym czasie zdobył licencję pilota. Od dawna interesował się kosmosem, techniką rakietową czy badaniami Księżyca. Jest posiadaczem licencji pilota. We wrześniu 2021 r. ma zamiar podjąć studia z fizyki i zarządzania innowacjami na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii. Lot w kosmos zawsze stanowił jego największe marzenie. Oliver jest synem Joesa Daemena, właściciela firmy typu private equity, którego spółka zajmuje się inwestycjami w nieruchomości. Ojciec Daemena zapłacił za bilet na lot w kosmos. Dokładna kwota transakcji nie została podana do publicznej wiadomości.

W opublikowanym na Twitterze filmie Oliver mówi, że jest bardzo podekscytowany możliwością lotu w kosmos.

Marzyłem o tym całe życie. Nie mogę się doczekać uczucia zerowej grawitacji i widoku Ziemi z góry – powiedział młody Holender.

Jeśli lot się uda i rakieta przekroczy linię Karmana (umowna granica kosmosu na wysokości 100 km) to Oliver oprócz tego, że przejdzie do historii jako pierwszy komercyjny klient firmy New Origin, zostanie także najmłodszym astronautą w historii.

 

Kapsuła rakiety New Shepard

Foto: Wnętrze kapsuły New Shepard. Źródło: Blue Origin

Razem z Oliverem poleci Wally Funk, która jest bardzo ciekawą postacią. O lot w kosmos stara się od 1961 r. Jest zawodowym lotnikiem i inspektorem lotnictwa FAA (Federalnej Administracji Lotnictwa). Była wśród 13 kobiet w programie „Merkury13”, które przygotowywały się do lotu w kosmos. Niestety, jej marzenia nie udało się zrealizować aż do momentu, kiedy Jeff Bezos zaprosił ją na pokład New Sheprad. Jeśli lot się powiedzie, to 82-lenia Wally Funk przejdzie do historii jako najstarsza osoba, która przekroczyła granice kosmosu oraz spełni swoje marzenie o byciu astronautką.  

Relacja z wydarzenia rozpocznie się we wtorek 20 lipca 2021 r. o godzinie 13:30 na stronie Blue Origin oraz na kanale firmy na YouTube. Start rakiety został zaplanowany na godzinę 15:00. Zgodnie z założeniami misji rakieta New Shepard ma wynieść kapsułę załogową na wysokość ok. 86 km. Tam będzie miała miejsce separacja kapsuły od rakiety. Rakieta powróci na miejsce startu, natomiast kapsuła ma kontynuowała lot na wysokość około 103 km. Po 11 minutach od startu kapsuła ma wylądować miękko na spadochronach.
 

Źródło: Blue Origin, Phys.org, BusinessInsider.com, Twitter

Gabriela Opiła, Paweł Z. Grochowalski

Reklama