Przejdź do treści

Napisz esej i wyjedź do obserwatorium w Pirenejach

Niebo nad Obserwatorium Pic du Midi we Francji

Jeszcze przez kilka dni uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którzy interesują się badaniami Marsa, mogą wziąć udział w konkursie „Cosmic Challenge: Pathfinder”. Czas trwania konkursu „Cosmic Challenge: Pathfinder” został przedłużony do 31 stycznia 2022 r. W jego realizacji Fundacji SpaceShip pomaga Obserwatorium Pic du Midi znajdujące się we francuskich Pirenejach. Urania jest patronem medialnym Konkursu.

Czas trwania konkursu „Cosmic Challenge: Pathfinder” został przedłużony do 31 stycznia 2022 r. Konkurs realizowany jest przez Fundację SpaceShip z Lublina, której pomaga  pomaga Obserwatorium Pic du Midi znajdujące się we francuskich Pirenejach z Francji. Urania jest patronem medialnym Konkursu.

Konkursy z serii „Cosmic Challenge” organizowane są przez Fundację SpaceShip od 2019 r. Pierwotnie występowały pod jedną nazwą „Cosmic Challenge”. Od 2021 r., czyli od trzeciej edycji, konkurs doczekał się trzech różnych części pod wspólną nazwą, które różnią się przymiotnikiem, w zależności od grupy wiekowej, do której jest skierowana dana część. Dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych jest „Curiosity”, dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Pathfinder” oraz dla studentów „Voyager”.

W ramach I etapu konkursu jego uczestnicy muszą  przygotować pracę pisemną nt. „Jak w przeszłości mogło powstać i ewoluować życie na Marsie?” Prace należy przesyłać w okresie 31 stycznia 2022 r. Nagrodą w konkursie będzie wyjazd dla trójki zwycięzców do Obserwatorium Pic du Midi, które znajduje się we francuskich Pirenejach na wysokości prawie 3 tys. metrów n.p.m.

Opiekunem Merytorycznym tej edycji konkursu jest dr Natalia Zalewska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Program został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ambasady Francji w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,  Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Astroniki, SatRevolution S.A., Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego, MARS Society Polska, European Space Foundation oraz patronatem medialnym Uranii – Postępów Astronomii, Astronomia24, Kosmonauta.net, Space24, AstroNET i Radia Lublin. Instytucją Wspierającą program jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Informacje niezbędne do wzięcia udziału w konkursie, w tym zasady konkursu i kryteria oceny prac konkursowych znajdują się w Regulaminie Konkursu „Cosmic Challenge: Pathfinder”.

Projekt Narodowego Instytutu Wolności

Konkurs  „Cosmic Challenge: Pathfinder” jest elementem projektu „Tarcza Sobieskiego”. Projekt sfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Źródło: Fundacja SpaceShip

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama