Przejdź do treści

NASA będzie uprawiać warzywa w kosmosie

System produkcyjny warzyw. Źródło: You Tube

System produkcji warzyw nazwany „Veggie” zostanie wysłany do stacji kosmicznej na pokładzie misji  SpaceX Dragon CRS-3. Dzięki temu menu astronautów zostanie wzbogacone o świeże  sałatki. Jeśli wszystko się uda, to w lutym przyszłego roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zacznie rosnąć sałata. NASA planuje też  hodowlę kwiatów.

Veggie, czyli system produkcyjny warzyw, złożony będzie z grup roślin uformowanych w "poduszki". Każda z poduszek zostanie wyposażona w panele oświetlenia ledowego (czerwone, niebieskie i zielone diody). Diody LED mają pozwolić na utrzymanie odpowiednich warunków wzrostu roślin, w szczególności temperatury.

Veggie ma umożliwić uprawę roślin i dostarczać świeżych składników dla amerykańskich astronautów i naukowców. Jak podkreśla Gioia Massa z NASA,  obecnie jednym z głównych celów jest ocenienie bezpieczeństwa żywności jakiej dostarczy Veggie.

Veggie zostało opracowane w ramach programu rozwoju małych firm. Całe urządzenie waży około 7 kg. Naukowcy mają nadzieje, że nowe urządzenie pozwoli na stworzenie bardziej przyjaznych, domowych warunków dla astronautów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej.

Gioia Massa zauważa, że rośliny podczas misji znacznie poprawiają samopoczucie. Dzięki nim astronauci czują bliższy kontakt z Ziemią. Gioia podkreśla, że szczególną wartość warzyw w przestrzeni kosmicznej słowami: „można też myśleć o roślinach jak o zwierzętach. Załoga po prostu lubi je pielęgnować”.
 

 

Źródło: Alicja Wierzcholska | scienceworldreport.com

Na zdjęciu: System produkcyjny warzyw. Źródło: You Tube

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama