Przejdź do treści

NASA gotowa do wystrzelenia sondy marsjańskiej MAVEN

Rakieta Atlas V gotowa do wyniesienia sondy MAVEN
Jak informuje NASA, przygotowania do startu misji kosmicznej MAVEN są już w ostatniej fazie. Sonda, wraz z rakietą nośną, stoją gotowe do startu na przylądku Canaveral na Florydzie. Start ma nastąpić 18 listopada 2013 r. o 19:28 polskiego czasu.

Według prognoz pogody, jest 60 proc. prawdopodobieństwo na korzystne warunki dla startu nowej misji NASA na Marsa - Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN). Start ma nastąpić w poniedziałek o 19:28 polskiego czasu, z Cape Canaveral Air Force Station Space Launch Complex 41.

Sonda zostanie wyniesiona w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety nośnej Atlas V. Jeżeli start nastąpi 18 listopada 2013 r., to sonda powinna wejść na orbitę wokół Marsa we wrześniu 2014 r. Potem przez pierwszych pięć tygodni dokona odpowiednich manewrów, aby znaleźć się na docelowej orbicie do badań naukowych.

W ramach misji MAVEN naukowcy chcą zbadać w jaki sposób Mars utracił znaczną część swojej atmosfery oraz wody. Projekt przewidziany jest na rok badań. Całkowity budżet misji to około 670 milionów dolarów.

Orbita sondy wokół Marsa będzie eliptyczna, w najbliższym punkcie na wysokości 150 km nad powierzchnią planety, a w najdalszym w odległości 6000 km. Sonda ma długość 11,4 metra i sama waży 903 kg, ale wypełniona paliwem 2550 kg. Jej systemy zasilania generują moc 1135 watów.

Amerykańska sonda MAVEN dotrze do Marsa mniej więcej w podobnym czasie, co wystrzelona 5 listopada 2013 r. sonda Mars Orbiter Mission (MOM), która jest pierwsza marsjańską misją prowadzoną przez Indie.

Więcej informacji:

Źródło: NASA.

Na zdjęciu:
Rakieta Atlas V na wyrzutni  startowej, gotowa do wyniesienia w kosmos sondy Maven. Start ma nastąpić 18 listopada 2013 r. Źródło: NASA/Bill Ingalls.Reklama