Przejdź do treści

NASA nagradza SETI Institute umową na ochronę planetarną

Ziemia widziana z pokładu ISS

Biuro Ochrony Planetarnej NASA (OPP) przyznało Instytutowi SETI kontrakt na obsługę wszystkich faz obecnych i przyszłych misji w celu zapewnienia ich zgodności z przyjętymi wcześniej standardami tzw. ochrony planetarnej.

Instytut SETI będzie współpracował z OPP w celu zapewnienia opiniowania technologicznego i zaleceń, walidacji czystości biologicznej projektów lotniczych, zapewnienia szkoleń dla partnerów NASA, opracowania wytycznych dotyczących wdrażania wymagań NASA oraz rozpowszechniania informacji wśród interesariuszy i opinii publicznej. Umowa obowiązuje od 1 lipca 2020 roku.

– Teraz, gdy powoli wracamy na Księżyc, szukamy dowodów na przeszłe lub obecne życie na Marsie i kontynuujemy nasze pozostałe misje w Układzie Słonecznym, ochrona planetarna staje się coraz ważniejszym elementem planowania i przeprowadzania tych misji – mówi Bill Diamond, prezes i dyrektor generalny Instytutu SETI. – Jesteśmy dumni, że możemy być partnerem NASA w realizacji tej kluczowej funkcji, mającej na celu ochronę Ziemię przed wstecznym skażeniem i pomagającej nam zapewnić, że życie, które możemy znaleźć na innych światach, nie będzie pochodziło z naszego własnego.

Rolą OPP jest przy tym promowanie odpowiedzialnej eksploracji Układu Słonecznego poprzez ochronę Ziemi i miejsc docelowych misji kosmicznych przed skażeniem biologicznym. Ochrona planetarna obejmuje te wszystkie środowiska, a także samą naukę, zapewniając wiarygodne i weryfikowalne badania życia pozaziemskiego. Niektóre z nadchodzących misji naukowych, które będą wspierane w ramach tego kontraktu, to Mars 2020, Europa Clipper i przygotowania do projektu Mars Sample Return. Ponadto planowane i nadchodzące programy kosmiczne z udziałem ludzi, takie jak Artemis, Gateway, HLS (Human Lander System) i CLPS (Commercial Lunar Payload Services), będą również wspierane w ramach tej umowy jako część nowej strategii NASA Moon to Mars – czyli przyszłej eksploracji Układu Słonecznego z udziałem lotów załogowych.

– Szeroka wiedza zespołu SETI pomoże NASA sprostać technicznym wyzwaniom związanym z zapewnieniem ochrony planetarnej na przewidywanej dziś drodze ludzkiej eksploracji Kosmosu: od Księżyca aż po Marsa – dodaje Lisa Pratt, oficer ochrony planetarnej w siedzibie NASA.

Instytut SETI współpracuje z NASA nad inicjatywami ochrony planetarnej od ponad dekady. Oprócz długiej historii wspierania OPP w projektach lotów związanych z ochroną planet, w tym Mars Science Laboratory, InSight i Mars 2020, podstawową misją Instytutu SETI jest poszukiwanie życia poza Ziemią. Naukowcy z Instytutu SETI mają bogate doświadczenie w badaniu procesów życiowych drobnoustrojów, sposobach rozpoznawania oznak życia czy studiach nad możliwościami przetrwania różnych jego form nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach lotów kosmicznych i środowisk pozaziemskich. Instytut SETI był również w przeszłości istotnie zaangażowany w prace naukowe wielu misji NASA, takich jak Kosmiczny Teleskop Keplera, Curiosity, New Horizons, OSIRIS-REx czy... Teleskop Hubble’a.

Warto dodać, że ludzie coraz częściej wyruszają w Kosmos – nie tylko w ramach misji zarządzanych przez rozmaite agencje kosmiczne, ale także projektów prowadzonych we współpracy z sektorem komercyjnym, a nawet i w całości przez jego przedstawicieli. W rezultacie wdrażanie skutecznych i spójnych standardów ochrony planetarnej wydaje się obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem.

Założony w 1984 roku Instytut SETI jest multidyscyplinarną organizacją badawczo-edukacyjną typu non-profit, której misją jest badanie, zrozumienie i wyjaśnienie pochodzenia i natury życia oraz ewolucji inteligencji we Wszechświecie. Badania te obejmują nauki fizyczne i biologiczne; wykorzystują wiedzę specjalistyczną z zakresu analizy danych, uczenia maszynowego i zaawansowanych technologii wykrywania sygnałów. Instytut SETI jest wybitnym partnerem badawczym dla przemysłu, środowiska akademickiego i agencji rządowych, w tym NASA i NSF.

 

Czytaj więcej:


Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: NASA/SETI

Ilustracja: Ziemia widziana z pokładu ISS. Źródło: SETI Institute.

Reklama