Przejdź do treści

NASA przyspiesza prace nad załogowym programem księżycowym

img

Amerykańska agencja kosmiczna przyspiesza prace nad misjami do Księżyca. Finansowanie rozwoju komercyjnych lądowników i ogłoszony konkurs na koncepcję załogowego lądownika to kolejne kroki NASA, których celem jest ponowne postawienie stopy na Księżycu w 2028 roku.

W listopadzie 2018 roku NASA ogłosiła wybór 9 firm, które będą mogły rywalizować o kontrakty na dostarczanie ładunków na powierzchnię Księżyca. Program CLPS (Commercial Lunar Payload Services) ma umożliwić agencji umieszczenie własnych ładunków badawczych na powierzchni Księżyca.

Teraz agencja ogłosiła, że będzie chciała przeprowadzić pierwsze misje z komercyjnymi lądownikami jeszcze w tym roku. Na przyszły tydzień zapowiedziano ogłoszenie wyboru 12 ładunków jakie NASA chciałaby umieścić na komercyjnych lądownikach. Będą to zarówno instrumenty do badań naukowych jak również testy technologii. NASA wezwała także wcześniej prywatne przedsiębiorstwa do zgłaszania własnych pomysłów na ładunki do wysłania na Księżyc. Termin zgłoszeń upływa w lutym.

Postępuje także księżycowy program załogowy. 13 grudnia 2018 roku NASA ogłosiła plany na współpracę komercyjną w celu opracowania koncepcji systemów wielokrotnego użytku, które umożliwiłyby załogowe lądowanie na Księżycu. Amerykanie chcą rozpocząć testy tych technologii w 2024 roku, a ludzie mają ponownie postawić stopę na Księżycu w 2028 roku.

W ramach programu NextSTEP NASA wezwała 7 lutego do zgłaszania przez firmy propozycji załogowych systemów księżycowych. Firmy mogą zgłaszać koncepcje do 25 marca. Agencja chciałaby sfinansować wybrane propozycje do bardziej szczegółowych prac koncepcyjnych od lipca tego roku. Propozycje muszą być zgodne z referencyjną architekturą NASA tj. trzystopniowym systemem składającym się z modułu orbitalnego, członu zniżania oraz członu wznoszenia.

Obecne ogłoszenia wpisują się w plany powstania załogowej stacji wokółksiężycowej LOP-G. Rozwijany system załogowy miałby wykorzystywać stację jako przystań, skąd odbywałyby się operacje lądowania na Księżycu. Dwa elementy systemu (człon wznoszenia oraz moduł orbitalny) miałyby być wielokrotnego użytku, a więc misje transportowe z Ziemi do stacji LOP-G miałyby umożliwiać dotankowywanie i kolejne misje.

Źródło: NASA/SpaceNews

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Artystyczna koncepcja lądownika z astronautami na powierzchni Księżyca. Źródło: NASA.

Reklama