Przejdź do treści

NASA udostępniła za darmo kody źródłowe swojego oprogramowania

Chcecie sprawdzić jak NASA analizuje dane z satelitów, albo optymalizuje trajektorie sond kosmicznych? Agencja wydała katalog oprogramowania i udostępniła kody źródłowe do części swoich narzędzi.

Pierwsza edycja katalogu ukazała się w 2014 roku, a teraz udostępniono wersję na lata 2017-2018. Katalog wydano w formie drukowanej oraz w wersji cyfrowej jako plik PDF. Towarzyszy mu strona internetowa poprzez którą można pobrać kody źródłowe oprogramowania.

Dostęp do kodów źródłowych jest bezpłatny. Przy czym, w zależności od rodzaju oprogramowania, może być całkiem publiczny lub ograniczony (np. tylko dla rządowych instytucji amerykańskich). Ale nawet pomijając programy z ograniczeniami dostępu, to i tak NASA sporo udostępnia wszystkim chętnym.

Oprogramowanie to istotny element działalności NASA, stanowi ponad 30 proc. innowacji dokonywanych przez agencję i jest kluczowym elementem wszystkich misji kosmicznych. Katalog zawiera wiele narzędzi, z których agencja korzysta w ramach swoich misji kosmicznych, w aeronautyce czy do przetwarzania danych.

„Jest to nasz sposób na wspieranie innowacyjności. Dostęp do narzędzi używanych obecnie przez czołową zawodową kadrę w dziedzinie aeronautyki dajemy przedsiębiorcom, małym firmom, uczelniom i przemysłowi. Dostęp do kodów źródłowych może potencjalnie dawać wymierne korzyści podmiotom, które tworzą miejsca pracy i ratują życie” tłumaczy Steve Jurczyk z NASA Space Technology Mission Directorate (STMD) w Waszyngtonie.

W katalogu zawarto oprogramowanie z różnorodnych kategorii. W spisie treści podzielono je na 15 sekcji: systemy biznesowe i zarządzenie projektami, obsługa serwerów danych, materiały i ich obróbka, systemy do testowania, silniki, elektronika i energia elektryczna, telemetria i telekomunikacja, struktury i mechanizmy, nauka o środowisku (na Ziemi, w powietrzu, w kosmosie, na planetach pozasłonecznych), narzędzia do projektowania, załoga i jej życie (sensory biologiczne, żywność, medycyna), systemy autonomiczne (robotyka i automatyka), zarządzanie pojazdami, przetwarzanie danych i obrazów, aeronautyka.

Co ciekawego znajdziemy wśród narzędzi od NASA? Na przykład kody źródłowe do modeli klimatycznych dla Ziemi (Earth-GRAM 2016), Wenus, Marsa, Neptuna i Tytana. Jest też oprogramowania CEOS Data Cube Platform version 2 do analizy olbrzymich ilości danych z satelitów, a także oprogramowanie do optymalizacji trajektorii statków kosmicznych, czy dla zaawansowanych dronów.

Katalog dostępny jest na stronie internetowej https://software.nasa.gov/

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na ilustracji u góry:
Fragment filmu reklamującego katalog oprogramowania NASA. Źródło: NASA.

Poniżej: film NASA reklamujący katalog oprogramowania 2017-2018.Reklama