Przejdź do treści

NASA zaprasza na hackathon Space Apps Challenge 2020

NASA International Space Apps Challenge 2020 - mapa lokalizacji

W weekend odbędzie się globalny hackathon (hakaton) o nazwie NASA International Space Apps Challenge 2020. Przez 48 godzin będzie można łączyć się w zespoły i próbować rozwiązać wyzwania zaproponowane przez organizatorów, korzystając z danych udostępnianych przez agencje kosmiczne. W tym roku hackathon odbywa się w formule wirtualnej.

Hackathony to wydarzenia skierowane przede wszystkim do programistów, ale także do innych osób mających szeroki udział w tworzeniu oprogramowania, na przykład naukowców, studentów, projektantów, artystów, pisarzy, przedsiębiorców. Do udziału w hackathonie NASA zgłosić może się każdy chętny, kto lubi rozwiązywać problemy. Często bywa tak, że kluczem do sukcesu jest duże zróżnicowanie kompetencji członków zespołu realizującego dane wyzwanie.

Historia hackathonowej inicjatywy amerykańskiej agencji kosmicznej sięga 2021 roku, kiedy to wystartował projekt Space Apps. Obecnie stanowi on największy globalny hackathon – i to pomimo tego, że taka formuła jest coraz chętniej wykorzystywana przez wielkie korporacje.

Najlepsze projekty opracowane w trakcie NASA International Space Apps Challenge 2020 będą mogły liczyć na nagrody od agencji kosmicznej. Oprócz NASA projekt wspierają też inne agencje kosmiczne: japońska, kanadyjska, francuska oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Hackathon rozpocznie się w sobotę 3 października o godz. 9:00 czasu lokalnego, a zakończy 4 października o godz. 23:59 czasu lokalnego. Jeśli ktoś chce wziąć w nim udział, powinien zarejestrować się w jednym z dostępnych wirtualnych miejsc. Jest ich do wyboru dużo, w tym Szczecin na terenie Polski. Przy czym udział jest wirtualny – nie trzeba jechać w wybrane miejsce. Polską cześcią inicjatywy koordynuje grupa o nazwie Szczecin ogarnia Technologie (SzoT).

To nie pierwsza wirtualna edycja hackathonu NASA. W dniach 30-31 maja 2020 r. odbyło się wyzwanie pt. Space Apps COVID-19 Challenge, w którym wzięło udział 15 tysięcy osób ze 150 krajów. Ubiegłoroczne Space Apps Challenge, w bardziej tradycyjnej formule, miało 29 tysięcy uczestników z 71 krajów.

Dla uczestników NASA International Space Apps Challenge 2020 organizatorzy przygotowali wiele wyzwań do wyboru, dzieląc je na siedem obszarów tematycznych (Observe, Inform, Sustain, Create, Confront, Connect, Invent Your Own Challenge). Można przykładowo zająć się nowymi sposobami przetwarzania danych archiwalnych i ich udostępniania, spróbować wymyślić co zrobić, aby nasza planeta nadal była zdatna do życia dla kolejnych pokoleń, opracować nieskomplikowane metody łączenia komponentów w kosmosie, czy spróbować opracować metody wykrywania lub przewidywania klęsk żywiołowych.

Strona internetowa NASA International Space Apps Challenge 2020 ma adres www.spaceappschallenge.org, gdzie można znaleźć więcej informacji i zgłosić swój udział.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: NASA

 

Na ilustracji:

Fragment strony internetowej NASA International Space Apps Challenge 2020 pokazujący mapę lokalizacji konkursowych. Źródło: NASA.

 

 

Reklama